Obecnie w Polsce trzeba wykonać średnio 19 testów, by był w nich jeden potwierdzony przypadek zakażenia, co jest liczbą zbliżoną do statystyk w Korei Południowej na tym samym etapie epidemii i zbliżoną do występującej w Czechach - wylicza ExMetrix. Według modelu prognostycznego tej firmy, maksimum epidemii koronawirusa w naszym kraju nastąpi w okolicach 25 kwietnia.

Model prognostyczny ExMetrix dla rozwoju Covid-19 został zbudowany przy wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji (sieci neuronowe i symulowane wyżarzanie). Obecnie wskazuje on na minimalnie łagodniejszy wzrost liczby wykrywanych zakażeń niż w poprzednich prognozach. Związane jest to z aktualizacją modelu o dokładniejszą prognozę temperatury (pogoda będzie nieco lepsza niż wcześniej zakładano) oraz utrzymującą się na dość wysokim poziomie liczbą testów potrzebną do wykrycia jednego zakażenia.

Opublikowany 23 marca 2020 Model ExMetrix prognozował ok. 9 tys. potwierdzonych infekcji w Polsce i ich maksimum w okolicy 20 kwietnia 2020 (pisaliśmy o tym TUTAJ). Sprawdzalność dotychczasowych prognoz dziennych wynosi prawie 95 proc. 7 kwietnia model został poddany reestymacji. Po tzw. douczeniu modelu prognoza również i teraz nie uległa zasadniczej zmianie. Wskazuje nadal około 9 tys. potwierdzonych testami infekcji, natomiast maksimum epidemii przesunęło się o kilka dni w okolicę 25 kwietnia br.

- Niezmiennie uważamy, że jednym z kluczowych elementów skutecznej walki z koronawirusem jest ograniczenie migracji, bezpośredniej komunikacji i dyscyplina w przestrzeganiu wprowadzonych ograniczeń. Nasze modele zakładają, że w okresie wielkanocnym czynniki te znacząco się nie zmienią - twierdzi Ryszard Łukoś, główny analityk ExMetrix.

W budowie modelu przebiegu epidemii wirusa zostały uwzględnione takie obszary informacyjne, jak dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach, czynniki meteorologiczne, stan opieki zdrowotnej w kraju, stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka (choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca i otyłość), struktura demograficzna społeczeństwa, poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli. Więcej szczegółowych informacji o prognozie znajdziesz TUTAJ.

bb