Oficjalnie możemy już wejść do lasu i zanurzyć się w świecie budzącej się do życia natury, a na ulicach zauważamy coraz więcej przechodniów, którzy w kolorowych maseczkach wyszli z domowych kryjówek na powitanie wiosny. Tylko artyści wciąż są zmuszeni do zdalnego przypominania o sobie i karmienia swoich odbiorców fragmentami sztuki poprzez media społecznościowe. W dobie pandemii kultura przeniosła się do internetu, lecz coraz bardziej tęsknimy za koncertami, spektaklami i innymi wydarzeniami na żywo. Za muzyką na żywo zatęsknili też bielszczanie.

W minioną sobotę mieszkańcy Bielska-Białej mieli niespodziewanie możliwość wysłuchania koncertu z dachu domu Janusza Kohuta, znanego z niekonwencjonalnych projektów kompozytora i pianisty, organizatora i zarazem animatora życia muzycznego. Pomysł został zaczerpnięty nie tylko z włoskich balkonów i dachów.

„Mam życzliwych sąsiadów”

- Do koncertu na dachu bezpośrednio zainspirował mnie mój syn, który zagrał na wiolonczeli na dachu w okolicach Bazylei. Jak się okazało, jego pomysł spotkał się z aplauzem. Dlatego zadecydowałem, że spróbuję czegoś podobnego w scenerii mojego domu, który otoczony jest wysokimi budynkami osiedla Złote Łany. Mam znakomitych i życzliwych sąsiadów, którym koncert muzyki „ku pokrzepieniu serc” bardzo się spodobał - powiedział portalowi pianista Janusz Kohut.

Wraz z kolejnymi dźwiękami rosło audytorium przysłuchujące się muzyce z dachu. Koncert na Złotych Łanach został zarejestrowany przez bielską telewizję kablową. Do dzisiaj kolejne jego odcinki uzyskały ponad 50 tys. odsłon na Facebooku, a w kablówce zobaczyło go ok. 150 tys. osób. Jak dowiedział się portal, projekt ma być kontynuowany, a o szczegółach będziemy informować Czytelników na bieżąco.

Bielskie Towarzystwo Muzyczne, w którym działa Janusz Kohut, skupia lokalnych muzyków od 1995 roku. Do tej pory zrealizowało wiele projektów promujących naszą kulturę muzyczną. Szukając możliwości wsparcia dla bielskich muzyków, którzy utracili możliwość koncertowania z powodu pandemii COVID-19, wystąpiło z inicjatywą organizacji wydarzeń artystycznych w sieci. Stosowny projekt został złożony w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncerty w nietypowych miejscach

- W ramach projektu artyści zrzeszeni w Bielskim Towarzystwie Muzycznym pragną nadal promować polską kulturę muzyczną poprzez organizowanie koncertów w różnych nietypowych miejscach, takich jak dachy, ciekawe obiekty architektoniczne, a także na łonie natury. W miarę możliwości muzycy będą umieszczać nagrania w internecie, a także organizować warsztaty internetowe, webinaria, audycje umuzykalniające, wideokonferencje, wywiady i spotkania z ciekawymi twórcami. Planujemy produkcję kilku teledysków z muzyką poważną. Pojawią się tu utwory oparte na najciekawszych fragmentach z moich dzieł oratoryjnych, ilustrowane bogatą światową sztuką sakralną. Jest to moja fascynacja, która, mam nadzieję, udzieli się również słuchaczom - tłumaczy kompozytor.

Udział w produkcji cyklu teledysków potwierdzili: Beata Bednarz, Joanna Korpiela- Jatkowska, Ewa Uryga, Józef Broda, Łukasz Golec oraz instrumentaliści: Urszula Mizia - wiolonczela, Krzysztoń Maciejowski - skrzypce i oczywiście główny inicjator oraz pomysłodawca wydarzenia - Janusz Kohut, który zagra na fortepianie. Realizatorami obrazu będą Alfred Sosgórnik - Studio Blur i Marcin Szendoł - Nowe Studio.

„Cztery pory roku” w plenerze

Jak dowiedział się portal, Bielskie Towarzystwo Muzyczne planuje koncerty z okazji rocznicy wizyty Jana Pawła II w Bielsku-Białej, a także setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (Bielsko odzyskało niepodległość dopiero w 1920 roku).

- Jako BTM zrealizowaliśmy już około 130 koncertów związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości, w tym 50 w Londynie i dziesięć na Słowacji z wykorzystaniem pięknych polskich pieśni patriotycznych i fragmentów z mojej kantaty „Niepodległość” do tekstów C.K. Norwida i Mirosława Bochenka. Wstępnie zaprosiliśmy Piotra Sadowskiego wraz z Orkiestrą Telemanna do wykonania koncertów z cyklu „Cztery pory roku”, które spróbujemy zorganizować w plenerze - dodaje Janusz Kohut.

Małgorzata Irena Skórska

Janusz Kohut - kompozytor i pianista, organizator i animator życia muzycznego. Inicjator i wykonawca koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Prowadził zajęcia z muzykoterapii dla osób bezdomnych i uzależnionych. Jest właścicielem studia nagrań, które zorganizowało wiele koncertów w Polsce i za granicą. Koncertował kilkakrotnie w USA, w krajach Europy Zachodniej, na Międzynarodowych Targach Sztuki „Music Fair" we Frankfurcie, podczas targów „EXPO 2000” w Hanowerze, na placu św. Piotra w Rzymie. Jest autorem trzech form oratoryjnych: „Droga Nadziei”, „Gość Oczekiwany” i "Święty Piotr", musicalu „Szczęśliwi ludzie” oraz kantaty „Niepodległość". Komponuje muzykę teatralną i filmową. W ostatnim czasie koncertował ponad 150 razy w Wielkiej Brytanii. Nagrał dziewiętnaście płyt autorskich. W 2018 otrzymał medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezesa Rady Ministrów.

Foto: Nowe Studio