Ponad 170 tys. zł otrzymał w ostatnich tygodniach Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej od osób prywatnych i firm. Darowizny zasilają specjalne konto, z którego fundusze przeznaczane są na walkę z koronawirusem. Z pozyskanych środków zbudowano m.in. ścianki działowe na oddziałach.

- Darowizny pozwalają nam realizować zadania związane z przystosowaniem Szpitala Wojewódzkiego do nowej sytuacji. Nie wiemy, jak długo będziemy musieli pracować w tak ostrym reżimie sanitarnym. Dlatego każda złotówka jest dla nas olbrzymim wsparciem w walce z tym niewidzialnym wrogiem - podkreśla Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Wśród darczyńców są osoby prywatne z Bielska-Białej, Jaworza, Rudzicy oraz Jasienicy. Część funduszy pochodzi od firm. Szpitalowi Wojewódzkiemu pomogli m.in. Izba Adwokacka z Bielska-Białej, Przedsiębiorstwo Budowlane „Hb-Unibud”, Fundacja Lotos, spółka „Polplast”, firma handlowo-usługowa „Edimax”, Biuro Rachunkowe „Virtus”, wyroby jubilerskie „Bizu”, Aluprof SA oraz „Eaton Automotive Systems” i firma „Preventec”.

Z darowizn, które otrzymała placówka na bieżąco realizowane są inwestycje, które ułatwiają pracę personelowi medycznemu w tym trudnym czasie zagrożenia zakażeniem SARS -COV-2. Z pozyskanych funduszy zbudowano m.in. ścianki działowe na oddziałach. Wytyczne w tej sprawie wydało w kwietniu Ministerstwo Zdrowia.

Na izbach przyjęć, w szpitalnych oddziałach ratunkowych i na pozostałych oddziałach muszą być wydzielone trzy strefy. Strefa czerwona - przeznaczona dla pacjentów, u których stwierdzono obecność koronawirusa lub u których występuje takie podejrzenie, pomarańczowa - tam pracownicy służby zdrowia zakładają i zdejmują środki ochrony osobistej oraz zielona - gdzie nie przebywają pacjenci zakażeni SARS -CoV-2.

W Szpitalu Wojewódzkim wykonano również oznakowanie SOR-u oraz kupiono probówki Falcona. Z darowizn kupowane są środki ochrony osobistej, które zabezpieczają lekarzy, pielęgniarki, położne i pozostały personel medyczny przed zakażeniem. To m.in. kombinezony ochronne, gogle i przyłbice.

bb