W związku z powtarzającymi się spekulacjami dotyczącymi izolacji województwa śląskiego grupa niezależnych samorządowców z różnych miast wydała oświadczenie, w którym sprzeciwia się pomysłom „zamykania” województwa z powodu epidemii COVID-19 i apeluje do rządu o racjonalne postępowanie w tej sprawie.

Jak podkreślają samorządowcy, województwo śląskie to prawie 5 mln ludzi zamieszkujących w regionach zróżnicowanych nie tylko pod względem kulturowym, ale także gospodarczym. Obecnie również bardzo zróżnicowana jest sytuacja epidemiologiczna w poszczególnych częściach województwa.

- Wszelkie decyzje dotyczące walki z epidemią koronawirusa powinny uwzględniać ten fakt. Odgórne traktowanie wszystkich części województwa śląskiego w jednakowy sposób może z jednej strony osłabić zaangażowanie służb państwowych w miejscach, które są rzeczywistymi ogniskami koronawirusa, z drugiej - spowodować niepotrzebne utrudnienia dla mieszkańców i gospodarek tych terenów, w których sytuacja epidemiologiczna jest ustabilizowana - czytamy w oświadczeniu.

Sygnatariusze oświadczenia sprzeciwiają się „histerycznym reakcjom części mediów i opinii publicznej”, obarczaniu winą za rozwój epidemii jednej grupy zawodowej czy mieszkańców jednego regionu. - Wyrażamy solidarność z osobami, które zostały dotknięte przez COVID-19 i podkreślamy gotowość do współpracy w każdej inicjatywie niosącej pomoc w czasie epidemii - czytamy.

Oświadczenie podpisali przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Janusz Okrzesik oraz Jarosław Zięba - reprezentujący Stowarzyszenie Niezależni.BB, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy, Stowarzyszenia Wspólnie dla Sosnowca, Stowarzyszenia Energia dla Gliwic, Stowarzyszenia Prawo do Katowic oraz Komitetu Górnośląskich Samorządowców Lokalnych.

bb

Foto: Policja