Kino plenerowe i samochodowe w Bielsku-Białej to inicjatywa, z którą już tego lata chce wystartować lokalna marka pod nazwą ekinoletnie.pl. Filmy polskie i zagraniczne, zarówno te najnowsze produkcje, jak i kultowe obrazy już niedługo zobaczymy wprost z siedzeń naszych samochodów bądź leżaków pod gołym niebem. Wszystko z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. Ostatnie szczegóły są właśnie dogrywane, pierwszy seans już za dwa tygodnie.

Ich marzeniem jest zorganizowanie w Bielsku-Białej kina samochodowego z prawdziwego zdarzenia, na wzór kultowych zachodnich przybytków pokazujących dzieła kinematografii. Organizatorzy tej inicjatywy mają poważny i sprecyzowany plan, jak tego dokonać. Co więcej, wywodzą się z naszego miasta, a w dobie kryzysu spowodowanego epidemią COVID-19 powinno się wspierać lokalny biznes w pierwszej kolejności.

Filmy, koncerty i transmisje meczów

Pokazy plenerowe miałyby odbywać się na stoku Dębowca, a samochodowe na terenie parkingu ZIAD. Dokładny repertuar nie jest jeszcze znany, natomiast pewne jest to, że nudy nie będzie. - Najnowsze produkcje kinowe, filmy oscarowe, koncerty, transmisje meczów oraz filmy animowane dla najmłodszych i wiele więcej. Ruszamy z tą oldschoolową formą kina specjalnie po to, aby dać Wam trochę radości w letnie wieczory - obiecuje organizator.

Projekcje będą odbywać się od czerwca do końca sierpnia w każdy czwartek, piątek, sobotę i niedzielę w godz. 18:00 i 20:00 - w cenie 25 zł od osoby (45 zł za dwie osoby dorosłe + dzieci). Ponadto na terenie kina dostępne mają być przekąski, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

- Jesteśmy po rozmowach z Urzędem Miejskim i dzierżawcami, pełna dokumentacja została dostarczona już miesiąc temu. Wreszcie mamy zielone światło od zarządcy terenu i możemy planować pokazy w rejonie dolnej stacji kolejki i parkingu ZIAD - mówi organizator.

Widz musi pozostać w pojeździe

Aby uruchomić pierwsze tego lata na Podbeskidziu kino pod gołym niebem, trzeba jednak spełnić szereg warunków sanitarnych. Ministerstwo Kultury w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia opracowało specjalne wytyczne dla organizatorów kin plenerowych i samochodowych. Przede wszystkim widzowie powinni pozostawać w bezpiecznej odległości od siebie, zgodnie z aktualnymi wytycznymi (dotyczy to również samochodów).

Każdy z widzów przed, w trakcie, jak również po pokazie musi pozostać w pojeździe lub na wyznaczonym miejscu. Z auta można wyjść tylko i wyłącznie w przypadku konieczności skorzystania z toalety (regularnie odkażanej i wyposażonej w płyn do dezynfekcji). Wszelkie ewentualne dodatkowe usługi na terenie kina, w tym również w ramach gastronomii powinny być dostarczane bezpośrednio do pojazdu.

Widzowie zostaną zobowiązani do zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały okres, gdy będą mieli uchylone okno w pojeździe oraz podczas przebywania poza autem. Posiadanie środków ochronnych powinno być kontrolowane na etapie wjazdu na teren kina samochodowego/plenerowego, a w razie ich braku organizator powinien zapewnić widzowi te środki lub odmówić wjazdu.

Połowa miejsc siedzących

W przypadku kin samochodowych do udziału w pokazach dopuszczane są tylko samochody osobowe, a liczba osób w aucie powinna być zgodna z obowiązującymi w danym momencie normami - obecnie nie może być to więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Każdy uczestnik pokazu przy wjeździe na teren kina samochodowego powinien też zostać poddany bezdotykowemu mierzeniu temperatury. W przypadku stwierdzenia u któregoś z uczestników temperatury powyżej 37 st. C, osoba taka wraz ze współpasażerami nie będzie mogła uczestniczyć w seansie. Obszar kina powinien zostać wydzielony w taki sposób, aby umożliwiający zachowanie na jego terenie zasad sanitarnych, a organizator musi umożliwić zakup biletów online.

Z naszych informacji wynika, że pierwszy seans pod Dębowcem planowany jest na sobotę, 6 czerwca. W celu wyboru filmu powstanie specjalna ankieta dla widzów.

Adam Kanik