Gotowa jest koncepcja modernizacji pływalni Panorama. Projekt zakłada remont niecek sportowej i rekreacyjnej, które zostaną od siebie oddzielone pomostem ze stali nierdzewnej, częściowo suchym, a częściowo będącym podwodną wyspą. Będą też rwąca rzeka, gejzery powietrzne, armatka i ściana wodna. Drugą część niecki rekreacyjnej będzie stanowił brodzik dla dzieci imitujący naturalną plażę morską. Tu pojawią się takie atrakcje, jak zjeżdżalnia, rybka, piramida, parasol oraz zabawki imitujące rośliny oraz zwierzęta.

Według koncepcji powstałej na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, istniejąca niecka sportowa zostanie podzielona na trzy akweny. Wszystkie trzy zostaną wypłycone. To po to, aby eksploatacja basenu była tańsza. Wypłycenie niecki sportowej pozwoli na używanie do jej wypełniania mniejszej ilości wody, a to da oszczędności.

Dwie wyspy podwodne

Pierwszy basen, który powstanie z podziału niecki sportowej, będzie przeznaczony do skoków do wody z istniejącej wieży. W sąsiedztwie wieży zamontowana zostanie trampolina. W środkowej części niecki sportowej projekt przewiduje basen pływacki złożony z 10 torów o długości 25 m i głębokości do 1,8 m. Ostatnia część niecki to dwutorowy basen do nauki pływania.

Niecki zostaną od siebie oddzielone dwoma wyspami podwodnymi zlokalizowanymi tuż pod powierzchnią wody. Takie wydzielenie korzystnie wpłynie na koszty eksploatacji obiektu oraz jego rentowność, a jednocześnie pozwoli na wizualne zachowanie ich historycznego układu. Prace w niecce rekreacyjnej będą polegały na rozebraniu istniejącego półwyspu i schodów, które są w złym stanie, a następnie ich odtworzeniu.

W północnej części niecki rekreacyjnej znajdą się miejsca wypoczynku i rekreacji, leżanki, ławeczki z masażem powietrznym, podwodna wyspa z dyszami fontanny i masażery wodne. Będzie też rwąca rzeka, gejzery powietrzne, szala wodna, kosze do gry w koszykówkę, grzybek wodny, armatka i ściana wodna. Drugą część niecki rekreacyjnej będzie stanowił brodzik dla dzieci imitujący naturalną plażę morską. Tu pojawią się takie atrakcje, jak zjeżdżalnia rybka, piramida, parasol oraz zabawki imitujące rośliny oraz zwierzęta.

Niecki ze stali nierdzewnej

Do modernizacji niecek basenowych projektant chce zastosować stal nierdzewną. Wyłożone nią zostaną zarówno ściany, jak i dno niecek. Projekt zakłada również wygrodzenie plaży mokrej od suchej, modernizację istniejących stacji uzdatniania wody i zagospodarowanie terenu, a także wymianę nawierzchni chodników i ciągów pieszych. Remont przejdzie też trybuna nad niecką sportową.

W planach jest budowa wodnego placu zabaw dla dzieci. Na prawie 200 mkw. zainstalowanych zostanie wiele atrakcji. Będą armatki, dysze, tunel z kręgów i elementy wodne w kształcie muchomora, kwiatka, węża, wiaderka, gąsienicy czy drzewka. Przebudowa czeka również zaplecze sanitarne. Powstaną nowe sanitariaty dostosowane do potrzeb dzieci i osób niepełnosprawnych.

Jak dotąd, nie wiadomo, jaki ostatecznie kształt przyjmie projekt modernizacji pływalni Panorama. Obecnie w Urzędzie Miejskim trwa interpretacja ustaleń oraz analizowane są najtrafniejsze rozwiązania, które muszą być skoordynowane z obowiązującymi przepisami i wytycznymi konserwatora, gdyż Panorama jest obiektem zabytkowym. Na modernizację pływalni miasto zabezpieczyło w tegorocznym budżecie 20 mln zł. Opracowanie koncepcji i projektu budowlanego będzie kosztowało 165 tys. zł.

bb

Foto: Urząd Miejski w Bielsku-Białej