Od rana w Bielsku-Białej pada deszcz i taka pogoda będzie nam towarzyszyć przez cały piątek. IMGW wydał dla całego obszaru południa kraju ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązuje także drugi stopień zagrożenia hydrologicznego - rzeki mogą przekraczać stany ostrzegawcze.

Pierwszy stopień ostrzeżenia przed burzami dla Bielska-Białej i okolicznych powiatów obowiązuje od dzisiejszego poranka do późnego wieczora. Na dziś synoptycy IMGW prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami mogą pojawić się opady gradu.

Na południu województwa śląskiego wydano także alert drugiego stopnia w związku z sytuacją hydrologiczną. - W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych - czytamy w komunikacie IMGW.

W związku z intensywnymi opadami deszczu prezydent Jarosław Klimaszewski ogłosił dziś na terenie Bielska-Białej pogotowie przeciwpowodziowe. Zarządzenie w tej sprawie obowiązuje do odwołania. Czynności organizacyjne i techniczne w celu ochrony przeciwpowodziowej prowadzi Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego.

bak

Foto: archiwum