Niegdyś ogromną popularnością cieszyły się komputery stacjonarne, jednak rozwój technologii sprawił, że powoli zaczęły one być wypierane przez laptopy. Mniejsze urządzenia, bardzo często o takich samych parametrach, są znacznie bardziej poręczne, dzięki czemu można je zabrać praktycznie wszędzie. Na rynku jest wiele rodzajów laptopów, ale ich wybór bez odrobiny wiedzy na temat sprzętu elektronicznego może okazać się kłopotliwy. Mnogość modeli i różne wartości podzespołów sprawiają, że ludzie stojący przed półką z komputerami przenośnymi zaczynają się do nich zniechęcać. Jak wybrać laptopa, który spełni nasze oczekiwania i będzie nam służył przez wiele lat?

  1. Laptop z systemem czy bez?
  2. Jakie są najważniejsze podzespoły laptopa?
  3. Podstawowe wyposażenie laptopa
  4. Dodatkowe wyposażenie laptopa
  5. Jaki laptop? Do domu, pracy czy gier?

Laptop z systemem czy bez?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy kupić laptopa z systemem. Obecnie urządzenia przenośne są wyposażone już w preinstalowane oprogramowanie, choć na rynku nie brakuje takich, które go nie mają. Dlatego też ich cena jest nieco niższa i może być to bardzo dobra opcja dla osób, które posiadają swoją kopię systemu. Należy jednak pamiętać, że producenci sprzętów elektronicznych nie dostarczają systemu na oddzielnym nośniku. 

Zazwyczaj instalują oprogramowanie na partycji Recovery lub po prostu przypisują do płyty głównej. W przypadku systemu Windows najczęściej stosowane jest te drugie rozwiązanie, co uniemożliwia innym osobom na instalowanie systemu na innym komputerze. Z drugiej strony nie trzeba się martwić zagubionym kluczem systemowym, czy ewentualną utratą Windowsa przez uszkodzenie dysku twardego. System bez względu na te sytuacje zawsze będzie dostępny dla użytkownika. Wymarzony komputer? Kup laptop w RTV Euro AGD!

Jakie są najważniejsze podzespoły laptopa?

Przede wszystkim kupując laptopa należy zwrócić szczególną uwagę na podzespoły, jakie są w nim zamontowane. Oczywiście, na pierwszy ogień musi iść procesor. Jego analiza jest bardzo ważna, ponieważ w głównej mierze to od tej małej płytki zależy komfort użytkowania komputera przenośnego. W zależności od tego, do czego ma on służyć, powinno się dobierać procesor możliwie najlepszy. Zaznaczyć tutaj trzeba, że im będzie on lepszy, tym oczywiście cena sprzętu będzie wyższa.

Karty graficzne i pamięć RAM mają także bardzo istotny wpływ na pracę laptopa. Najlepszymi obecnie modelami są kości DDR4, natomiast karty poleca się szczególnie z serii GeForce. Dysk twardy powinien być na tyle pojemny, aby spełnił wymagania użytkownika. Na rynku można także kupić urządzenia z dyskiem, na którym mieści się tylko system operacyjny. Jest to oczywiście tańsze rozwiązanie, jednak należy liczyć się z koniecznością dokupienia dysku zewnętrznego. 

Podstawowe wyposażenie laptopa

Podstawowym wyposażeniem laptopa jest oczywiście matryca. W sklepach z elektroniką można dostać urządzenia już z 12-calowym ekranem, ale osoby, które wolą większy i bardziej czytelny obraz mogą wybrać matrycę 17-calową. Taka spotykana jest głównie w laptopach gamingowych, które zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Urządzenie przenośne powinno być także wyposażone w podstawowe porty. Obecnie standardem jest USB, HDMI, a także gniazdo sieciowe i czytnik kart pamięci. 

Nieodłącznym elementem wielu laptopów jest kamera. Trudno obecnie znaleźć taki model, który jest jej pozbawiony. Typowe modele mają ją o rozdzielczości 720 pikseli, co w zupełności wystarczy do rozmów na Skype. Napęd teoretycznie także powinien być standardem, jednak coraz częściej spotyka się laptopy, które są go pozbawione. Głównie chodzi o to, aby odchudzić sprzęt i dać mu więcej mocy obliczeniowej, którą może spożytkować na lepsze i efektywniejsze działanie. 

Dodatkowe wyposażenie laptopa

Dodatkowym wyposażeniem jest obecnie podświetlana klawiatura. Bardzo często ma ona wbudowaną funkcję zmiany koloru. Trackpoint może nie jest już tak często spotykany, to jednak można go znaleźć w laptopach biurowych. Nowoczesna obudowa i stacja dokująca to już dodatki, które zobaczyć można w urządzeniach najwyższej jakości.

Jaki laptop? Do domu, pracy czy gier?

Przed zakupem laptopa należy zastanowić się, do czego będzie używany i w jaki sposób będzie eksploatowany. To podstawowa kwestia, która warunkuje wybór danego modelu. Do surfowania po internecie nie potrzeba super mocnego procesora i ogromnej matrycy. W tym przypadku idealnie sprawdzi się standardowy rozmiar 15-calowej matrycy, 4 GB RAM oraz dysk o pojemności około 500 GB. W przypadku laptopa do pracy, warto postawić na sprzęt typowo biurowy. Charakteryzuje je wysoka cena, ale także niezawodność i wiele dodatkowych funkcji, jak bluetooth czy możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń, takich jak projektor.

Laptopy do gier, czyli gamingowe cieszą się największa popularnością. Zajmują one mniej miejsca niż komputer stacjonarny, dlatego też coraz śmielej wkraczają na rynek i zyskują swoich zwolenników. Urządzenia te są prawdziwymi kombajnami, które zaopatrzone są w najnowszej generacji karty graficzne i super mocny procesor, dzięki czemu można na nich odpalić najnowsze tytuły gier.

Artykuł sponsorowany