Urozmaicają sobie szkolne życie. Wymyślili telewizję. Od 2011 roku uczniowie z bielskiego LO im. S. Żeromskiego przygotowują materiały o ważnych wydarzeniach w szkole.

ŻTV, to szkolna telewizja na poważnie i na wesoło. Często zdarzają się zabawne sytuacje. - Najśmieszniejsze  jest, jak kręcimy, a potem okazuje się, że kamera nie była włączona - mówi Elżbieta Dutka z klasy ??? E. - Wywrócenie się koleżanki w filmiku "Making off" było całkiem przypadkowe, ale nie wycięliśmy tego, dzięki temu nagranie zyskało na naturalności, nie wyglądało na wyreżyserowane - dodaje Wojciech Guzik, również z ??? E. Takie wpadki często są wykorzystywane w oryginalnych pomysłach.

To właśnie Elżbieta Dutka i Wojciech Guzik są pomysłodawcami szkolnej telewizji, a pomagają im głównie koledzy i koleżanki z klasy. Projekt narodził się z okazji Dnia Patrona w 2011 roku. - Nasza klasa przygotowywała ten apel i chcieliśmy zaproponować coś innego, czego jeszcze nie było. Apel nakręciliśmy w formie programu telewizyjnego, przeprowadzaliśmy wywiady z absolwentami naszego liceum - wspomina Wojciech Guzik.

Każdy w telewizji ma swoją rolę. Pomysł, montaż, muzyka - obowiązków jest wiele. Nie ma konkretnych godzin emisji filmików szkolnych, są to pojedyncze projekty. Nie jest to telewizja w dosłownym rozumieniu. Możemy obejrzeć np. relację z międzynarodowej wymiany w szkole czy dzień zakończenia roku dla klas trzecich. - Nie jest ich wiele, ale są bardzo interesujące - ocenia Elżbieta Dutka.

 - Najpierw pojawia się pomysł. Inspiracją może być np. piosenka. Powstaje scenariusz, zbiera się chętne osoby i działamy - tłumaczy pomysłodawca telewizji. Jak podkreślają nasi rozmówcy, tworzenie filmiku zajmuje bardzo dużo czasu, a najtrudniejszy jest montaż. Niełatwe jest również operowanie kamerą.

Telewizja jest adresowana do uczniów LO im. S. Żeromskiego, ale nie tylko. Każdy może obejrzeć filmiki na stronie internetowej szkoły. Ela i Wojtek są tegorocznymi maturzystami. Oboje podkreślają, że chcą, by pomysł na szkolną telewizję był kontynuowany przez młodsze pokolenia.

Anna Bodzek

Fot. logo TV: Elżbieta Dutka