14 zastępów straży pożarnej uczestniczyło w gaszeniu pożaru w sortowni śmieci przy ul. Krakowskiej w Bielsku-Białej. Potężny słup czarnego dymu był widoczny z różnych części miasta.

Oficer dyżurny MSK otrzymał zgłoszenie pożaru o godz. 4.48. Po dojeździe na miejsce akcji i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że palą się kontenery wypełnione odpadami ustawione na hali o powierzchni 100 m x 40 m oraz taśmociągi wraz z infrastrukturą hali. Cała hala była mocno zadymiona, kłęby dymu wydobywały się przez świetliki na dachu. Z informacji uzyskanej od pracowników ochrony wynikało, iż w hali nie ma pracowników.

Działania strażaków polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych piany od tyłu pożaru, trzech od czoła pożaru, w tym jednego z drabiny przymocowanej do budynku. Kolejne prądy gaśnicze podano z dwóch mechanicznych drabin. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do otwierania bram wokół hali celem ułatwienia oddymienia. Tlące się śmieci znajdujące się przy sortowni wywieziono i przelano.

Wskutek pożaru spaleniu lub zniszczeniu uległy taśmociągi wraz z infrastrukturą, cztery kontenery, dwie bramy wyjazdowe, elementy konstrukcji dachu i ścian, ubrania specjalne dwóch strażaków, dwie pary rękawic, 10 węży pożarniczych.

Konstrukcja hali została zachowana, jednakże w wyniku oddziaływania termicznego została w niektórych miejscach odkształcona. W wyniku pożaru na szczęście nikt nie ucierpiał. Na miejscu trwają prace rozbiórkowe. Stan sortowni oceni nadzór budowlany. W akcji uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej z JRG1, JRG2, lokalne OSP, ambulans ratownictwa medycznego oraz patrol policji. Przyczynę pożaru ustala policja.

Tekst: sza, Mirosław Jamro
Foto: Czytelnik & Dawid