W ramach kampanii pod hasłem „Widoczni-bezpieczni” dziś wieczorem patrol ruchu drogowego rozdawał odblaski na ulicach Bielska-Białej i miejscowości powiatu bielskiego. Celem kolejnej edycji akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Oznakowany radiowóz drogówki pojawił się m.in. w Międzyrzeczu Górnym, gdzie nie wszystkie ulice mają chodniki i oświetlenie. - Dziś doposażaliśmy pieszych w elementy odblaskowe, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa. Jesteśmy przy jednej z wyremontowanych dróg powiatowych z wieloma zakrętami i dojazdami do różnych posesji. Ze względów bezpieczeństwa w tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Apelujemy do kierowców, by stosowali się do tych ograniczeń - powiedziała nam asp. Ilona Michalczyk z wydziału ruchu drogowego KMP w Bielsku-Białej.

- Choć pieszy widzi światła nadjeżdżającego pojazdu, nie oznacza to, że kierowca odpowiednio wcześniej zauważy pieszego i zareaguje. Dlatego przy przekraczaniu jezdni należy obserwować reakcję kierującego - dodała policjantka.

Najlepszym miejscem na założenie opasek odblaskowych są kończyny dolne - od kostek do kolan. Tam najwcześniej padają światła reflektorów, dlatego odblaski w tych miejscach będą widoczne. Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Tekst, foto i film: Mirosław Jamro