Wczoraj po południu w JRG1 przy ul. Leszczyńskiej w Bielsku-Białej blisko pięć zastępów młodych strażaków otrzymało świadectwa ukończenia szkolenia podstawowego strażaków-ratowników OSP. Dokument uprawnia do uczestniczenia w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

- Jesteście na początku swojej drogi pożarniczej. Oczywiście, nie każdy zostanie prezesem, naczelnikiem czy trafi w szeregi PSP, nie każdy zostanie komendantem. Chodzi o to, że razem tworzymy rodzinę pożarniczą, która bliźnim ofiaruje swój czas i chęci. Dziękuję wam za to, że poświęciliście czas, by uczestniczyć w tym kursie. Wcześniej czy później nasze drogi się gdzieś przetną albo przy akcjach ratowniczo-gaśniczych, albo przy ćwiczeniach i szkoleniach. Gratuluję wam, że dotarliście do tego miejsca, że pomyślnie zdaliście egzamin. Życzę wam przede wszystkim, żebyście z każdej akcji wracali bezpiecznie do domów - podkreślał st. bryg. Zbigniew Mizera, komendant miejski PSP w Bielsku-Białej.

- Dziękuję strażakom, którzy przeprowadzili szkolenie. Miałem okazję obserwować wasze zmagania. To był  najdłuższy kurs, w jakim braliście udział. Dziękuję również komendantowi gminnemu OSP za trud, który wniósł w organizację tego szkolenia - mówił druh Czesław Jurewicz, wiceprezes Oddziału Miejskiego Związku OSP RP w Bielsku-Białej.

- W dzisiejszych czasach młodzi ludzie mają szereg różnych zajęć, ale wy dostrzegliście, że poza codzienną pracą i rozrywką można także nieść pomoc i ratować życie i zdrowie człowieka oraz jego mienie. Gratuluję wam za te 126 godzin, na których wylało się dużo potu. Dziękuję za czas spędzony na szkoleniu, pracę w aparatach ochrony górnych dróg oddechowych czy wyciąganie osób poszkodowanych… Jestem przekonany, że to wszystko przyda się podczas rakcji ratowniczo-gaśniczych - podsumował Zdzisław Stypuła, komendant gminny OSP.

Świadectwa otrzymało łącznie 29 osób. Nowi strażacy zasilą szeregi jednostek OSP w Bielsku-Białej i powiecie bielskim.

Tekst i foto: Mirosław Jamro