Co najmniej trzy różne punkty dystrybucji  butli z gazem zostały okradzione minionej nocy na terenie powiatu żywieckiego. Skradziono dwadzieścia pięć butli. Sprawcy uciekali dostawczym mercedesem, później pieszo. Zostali zatrzymani w bezpośrednim pościgu w lesie w Bystrej.

- Około godz. 2.00 dostaliśmy zgłoszenie, że sprawcy kradzieży mogą przemieszczać się ul. Wyzwolenia w Buczkowicach. Podjęliśmy penetrację za pojazdem, który był podany w komunikacie. Policjanci z komisariatu w Szczyrku zauważyli pojazd i podjęli próbę zatrzymania. Kierujący mercedesem sprinterem nie zatrzymał się do kontroli. Rozpoczęto pościg ulicami powiatu bielskiego - powiedzieli nam sierż. Bartłomiej Rom i st. sierż. Szymon Kudłacik z wydziału ruchu drogowego KMP w Bielsku-Białej.

Pojazd poruszał się ulicami Buczkowic, a później Mesznej. Mercedes nie zatrzymał się do kontroli w Bystrej, skręcił w ul. Fałata i poruszał się z dużą prędkością w kierunku masywu Szyndzielni. -  Podczas ucieczki kierujący pojazdem łamał wiele przepisów ruchu drogowego, wielokrotnie przekraczał dopuszczalną prędkość, narażał na niebezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Na pace pojazdu było dwadzieścia pięć butli z gazem, przy czym ładunek nie był w żaden sposób zabezpieczony - dodał policjant z bielskiej drogówki.

Kierujący mercedesem dotarł do końca ul. Fałata w Bystrej, a następnie kontynuował ucieczkę leśną drogą. Kilkaset metrów dalej samochód zatrzymał się na przepuście wodnym. Trzech mężczyzn w wieku około trzydziestu lat podjęło próbę ucieczki na piechotę. Pierwszy został zatrzymany w bezpośrednim pościgu przez funkcjonariuszy ruchu drogowego w Bielsku-Białej, a kolejnych dwóch, również w bezpośrednim pościgu, zatrzymali policjanci z komisariatu w Szczyrku.

Na miejscu pracowali policyjni technicy, zabezpieczono ślady. Działania dwóch zastępów straży pożarnej z OSP Bystra polegały na przygotowaniu terenu do bezpiecznego usunięcia pojazdu z lasu. Jak dowiedział się nasz portal, sprawcy zdarzenia okradli co najmniej trzy różne punkty w Łodygowicach, Lipowej i Leśnej (stan na godz. 5.20). Trwają dalsze czynności policji i ustalanie szczegółowych okoliczności.

Tekst i foto: Mirosław Jamro