Sześc zastępów straży pożarnej z JRG2, OSP Jaworze i OSP Jasienica wysłano po otrzymaniu zgłoszenia pożaru dachu budynku jednorodzinnego przy ul. Słonecznej w Jaworzu. Z komina wydobywał się ogień, co zmyliło osobę zgłaszającą.

Oficer dyżurny MSK otrzymał zgłoszenie o godz. 21.16. - Z pierwszego zgłoszenia wynikało, że pali się dach budynku jednorodzinnego, dwukondygnacyjnego. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że na szczęście pali się „tylko” sadza w kominie, ale z komina wydobywał się duży ogień i było duże zadymienie, dlatego osobom zgłaszającym trudno było jednoznacznie określić, co się pali - powiedział nam kpt. Tomasz Kokoszyński z JRG2 w Bielsku-Białej.

Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru sadzy, a następnie sprawdzeniu przewodu kominowego za pomocą kamery termowizyjnej i oczyszczeniu. Właściciel budynku będzie zobowiązany, aby jak najszybciej zlecić dokładne wyczyszczenie komina przez uprawniony zakład kominiarski.

- Czasem zdarza się, że gaz wytwarzany podczas spalania drewna w piecu nie spali się całkowicie i przedostaje się do komina. W momencie, w którym przedostanie się do niego również duży płomień, następuje zapalenie gazu zgromadzonego w kominie, co powoduje taki wyrzut płomienia, jak w tym przypadku - tłumaczył nasz rozmówca. Działania straży pożarnej zakończono około godz. 22.30.

Tekst i foto: Mirosław Jamro