Wczoraj po południu na placu obok Domu Kultury w Hałcnowie strażacy OSP świętowali Dzień Strażaka połączony z obchodami 125-lecia OSP Hałcnów. Pięć jednostek OSP otrzymało nowe wozy bojowe. Młodzi adepci pożarnictwa złożyli ślubowanie.

Uroczystości rozpoczęto mszą w intencji strażaków i ich rodzin w Bazylice Mniejszej p.w. Nawiedzenia N.M.P. Następnie strażacy przemaszerowali na parking obok Domu Kultury, gdzie odbył się uroczysty apel, wręczono odznaczenia i akty wprowadzenia pięciu nowych samochodów do podziałów bojowych jednostek OSP Hałcnów, OSP Komorowice Śląskie, OSP Stare Bielsko, OSP Kamienica i OSP Komorowice Krakowskie.

- Obchodząc Dzień Strażaka, czcimy pamięć naszego patrona św. Floriana oraz zmarłych druhen i druhów. Jest to także okazja, aby spotkać się w gronie strażaków, ich rodzin, gości, przyjaciół i sympatyków. W tym dniu nadarza się okazja, aby podziękować wszystkim za całoroczną służbę na rzecz mieszkańców Bielska-Białej. W takim dniu nie można nie wspomnieć o młodzieżowych drużynach pożarniczych działających przy jednostkach OSP. Obecna z nami młodzież z jednostek OSP złoży dziś ślubowanie i w ten sposób stanie się pełnoprawnymi członkami MDP - podkreślał Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Strażacy z OSP Hałcnów świętowali 125-lecie istnienia jednostki. - Ten dzień zostanie zapisany w naszej historii w sposób szczególny. Uroczystość 125-lecia istnienia straży to historia pięciu, a nawet sześciu pokoleń hałcnowian. Od zarania historii człowiek stara się, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo. W pojęciu lokalnym bezpieczeństwo zapewniają straże pożarne - mówił dh Marek Kózka, prezes OSP Hałcnów.

- W OSP Hałcnów jestem od pięćdziesięciu lat. Najpierw byłem strażakiem, później pełniłem różne funkcje: byłem gospodarzem, sekretarzem, naczelnikiem i prezesem. Jak dobrze pamiętam, pierwszym samochodem był Star 20, kupiony z lamusa. Modernizowali go przedstawiciele PSP i nasi strażacy. Zrobili z niego samochód bojowy i długo nam służył. W minionych latach rozbudowano strażnicę, przybyło nam sprzętu i obowiązków - powiedział nam dh. Herbert Olma, prezes honorowy OSP Hałcnów.

Jednym z elementów programu był pokaz gaszenia płonącego garnka z olejem przygotowany przez strażaków z OSP Straconka. - Pokażemy trzy sposoby gaszenia pożaru garnka z olejem. Goście będą mieli okazję zobaczyć m.in., jak dużą siłę rażenia ma płonący olej, gdy się go próbuje ugasić wodą - powiedział nam Dawid Targosz, zastępca naczelnika OSP Straconka. - Płonącego oleju absolutnie nie należy gasić wodą! - podkreślał nasz rozmówca.

W dalszej części programu odbyły się pokazy sprzętu i sprawności bojowej jednostek z terenu Bielska-Białej, występy artystyczne, koncert zespołu muzycznego oraz festyn.

Tekst, foto i film: Mirosław Jamro