Znaczne siły służb ratunkowych uczestniczą w przepompowywaniu wody oraz ewakuacji mieszkańców z pierwszej strefy zagrożenia poniżej zapory na Wilkówce w Wilkowicach. Ewakuowano kilkadziesiąt osób. - Dla nas najważniejsze jest, żeby to miejsce dobrze zabezpieczyć - powiedział naszemu portalowi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Zbiornik od dłuższego czasu jest zamknięty. Dziś napełnił się w sposób niekontrolowany. Strażacy podejmują próbę hydraulicznego odciążenia zbiornika, ponieważ stwierdzono zagrożenie jego rozszczelnienia - powiedział nam Janusz Zemanek, wójt Gminy Wilkowice. - Ogłosiliśmy ewakuację. W tej chwili będzie ewakuowanych 85 osób z 25 domów położonych poniżej poziomu zbiornika - dodał nasz rozmówca.

Do wypompowywania wody strażacy użyli pompy o wydajności ponad 10 tys. l wody na minutę. Sytuacja w okolicy zbiornika jest bardzo dynamiczna. Na miejscu obecne są wszystkie służby. - Na miejsce zadysponowaliśmy dodatkowe siły i środki w postaci kolejnej pompy o dużej wydajności. Sytuacja wydaje się w miarę stabilna. Mamy nadzieję, że niebawem zagrożenie minie. Zbiornik będzie szczegółowo monitorowany. Mieszkańcy mają zapewnione bezpieczne schronienie. Dla nas najważniejsze jest, żeby to miejsce dobrze zabezpieczyć - powiedział naszemu portalowi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Ewakuujemy pierwszą strefę zagrożenia, czyli około 88 osób z 35 budynków. Działania policyjnych patroli będą polegały na pomocy mieszkańcom w opuszczeniu terenu, który objęty jest ewakuacją - objaśniał asp. sztab. Roman Szybiak z KMP w Bielsku-Białej. Trwają czynności służb.

Tekst, foto i film: Mirosław Jamro