Trzynaście zastępów straży pożarnej z Bielska-Białej i innych miejscowości województwa śląskiego uczestniczyło w akcji pompowania wody z zapory na Wilkówce w Wilkowicach. Na miejscu pracowały cztery zestawy pompowe o wysokiej wydajności.

Działania związane z obroną zapory rozpoczęto wczoraj o godz. 12.39. W pierwszej fazie strażacy uruchomili jedną pompę o wydajności ponad 10 tys. litrów na minutę. Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek zarządził ewakuację części mieszkańców z budynków położonych poniżej zbiornika. Na miejscu byli obecni przedstawiciele różnych służb, w tym wojewoda śląski. W dalszej fazie działań strażacy dostarczyli kolejne dwie pompy o wysokiej wydajności.

- Od wczoraj mamy rozłożone trzy zestawy pompowe o wysokiej wydajności. Woda jest cały czas przepompowywana. Około godz. 2.00 udało nam się obniżyć lustro wody poniżej „rękawa bezpieczeństwa”. Jesteśmy w stałym kontakcie z osobami zarządzającymi tym obiektem, ale do tej pory nie było informacji, żeby pojawiły się przecieki. Będziemy na miejscu tak długo, jak będzie trzeba. Wszelkie decyzje podejmuje zarząd centrum kryzysowego, czekamy na dalsze dyspozycje - powiedział nam dziś we wczesnych godzinach porannych asp. Marek Żebrowski z JRG1 w Bielsku-Białej.

Zapora w Wilkowicach ma pojemność 30 tys. m3. - Wczoraj w zbiorniku był maksymalny poziom wody, która przelewała się również awaryjnym odpływem. Zbiornik ma dwie rury spustowe o przekroju 300 mm, zasuwy są cały czas w pełni otwarte. Ze względu na to, że napływ wody był większy niż odpływ, część wody pompowali strażacy - tłumaczył Michał Rączka z obsługi zapory na Wilkówce. - To nie pierwsza sytuacja, gdy zbiornik osiągnął maksymalny stan wody. Dwa lata temu napełnił się na przełomie września i października. Wtedy woda również przelewała się odpływem awaryjnym - dodał nasz rozmówca. Rano odnotowano obniżenie lustra wody o 40 cm.

Na miejscu pracowały zastępy straży pożarnej z JRG1, JRG2, JRG Jastrzębie Zdrój, OSP Wilkowice, OSP Meszna, OSP Ruda Kozielska, OSP Dankowice, liczne patrole policji oraz inne służby. Jak dowiedział się nasz portal, ewakuowani mieszkańcy jeszcze nie wrócili do swoich domów.

Dziś o godz. 10.00 odbyło się w Wilkowicach kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego. Około godz. 13.00 w porozumieniu z dyrekcją Wód Polskich, podjęto decyzję o zaprzestaniu pompowania wody ze zbiornika w Wilkowicach, działania zakończono.

Tekst, foto i film: Mirosław Jamro