Blisko 500 interwencji - to bilans działań służb ratunkowych związanych z intensywnymi opadami deszczu w Bielsku-Białej i powiecie bielskim. M.in. pięć zastępów straży pożarnej pompowało wodę w miniony czwartek przy ul. Kustronia w Bielsku-Białej.

- Nasze działania polegały najczęściej na udrożnianiu przepustów wodnych w różnych częściach miasta oraz wypompowywanie wody z zalanych piwnic. Byliśmy również w szpitalu psychiatrycznym przy ul. Olszówka, gdzie woda zalewała piwnice. Alarmy przychodziły często, praktycznie jeździliśmy z miejsca na miejsce. W ciągu kilkunastu godzin prowadziliśmy działania w kilkunastu różnych miejscach - relacjonował nam strażak z lokalnej jednostki OSP.

- Nasza syrena odezwała się o godz. 6.15. Cały czas mieliśmy kontakt z MSK, dyżurny informował nas, dokąd mamy jechać. Najczęściej było to pompowanie wody z zalanych pomieszczeń socjalnych i piwnic. Wieczorem wezwano nas do pompowania wody w blokach przy ul. Kustronia. Tu sytuacja była bardzo dynamiczna  - powiedział nam strażak OSP.

W czwartek wieczorem w akcji pompowania wody z zalanych garaży uczestniczyło pięć zastępów straży pożarnej z OSP Lipnik, OSP Kamienica oraz OSP Mikuszowice Śląskie. Działania zakończono o godz. 1.30 w nocy z czwartku na piątek.

Tekst i foto: Mirosław Jamro