W ramach dnia otwartego połączonego z Dniem Dziecka kilkaset osób w różnym wieku odwiedziło dziś siedzibę Bielskiego Pogotowia Ratunkowego przy ul. E. Plater w Bielsku-Białej. W programie były zabawy i konkursy, a także zwiedzanie dyspozytorni.

- Zainteresowanie naszą pracą jest ogromne. Liczne zorganizowane grupy dzieci i młodzieży mogły zobaczyć wyposażenie ambulansu ratownictwa medycznego i dyspozytornię, czyli nasze „serce”, gdzie przyjmowane są zgłoszenia i wysyłane karetki. Dodatkowe atrakcje pojawiły się dzięki uprzejmości straży pożarnej i GOPR. Dzieci mogły zobaczyć, jak rozkłada się drabina straży pożarnej czy przymierzyć strażacki hełm. Ze względu na duży upał, w celu chłodzenia dzieci, musieliśmy nieco zmodyfikować program - powiedziała nam Joanna Markieton, ratownik medyczny i dyspozytor.

Ratownicy i animatorzy poprzez naukę i zabawę przypominali numery alarmowe służb oraz pokazywali, jak prawidłowo zareagować, gdy komuś dzieje się coś złego. Jednym z punktów programu był konkurs plastyczny „Ratownictwo w oczach dziecka”. Zadaniem dzieci było przedstawienie ratowników i tego, jak widzą ich pracę. Wpłynęło kilkanaście prac. Autorzy wszystkich zostali nagrodzeni pierwszymi miejscami. 

Dyspozytornię pogotowia ratunkowego można zwiedzać dziś do godz. 18.00. Kolejna taka możliwość powtórzy się dopiero za rok.

Tekst i foto: Mirosław Jamro