Bielscy policjanci ruchu drogowego otrzymali do dyspozycji dwa tachimetry. Optyczne przyrządy geodezyjne będą wykorzystywane do pomiarów ukształtowania terenu i śladów przy wypadkach drogowych.

Tachimetr jest optycznym przyrządem geodezyjnym przeznaczonym do pomiaru kątów poziomych i pionowych oraz odległości. - W województwie śląskim to jedno z najnowocześniejszych urządzeń, które ma usprawnić pracę policjantów podczas obsługi zdarzeń drogowych. Tachimetry służą do wymiarowania miejsca zdarzenia drogowego, w szczególności wypadków drogowych, ale również, jeśli będzie taka potrzeba, posłuży również do wymiarowania kolizji drogowych i wydarzeń nadzwyczajnych, np. katastrofa budowlana, wypadek szybowca, itd. - tłumaczy asp. Ilona Michalczyk z KMP w Bielsku-Białej.

Bielska policja otrzymała dwa takie urządzenia. Dzięki tachimietrowi policjant obsługujący zdarzenie drogowe może wszelkie pomiary wykonać z jednego miejsca. Do tej pory szedł z kołem pomiarowym i dokonywał pomiarów. - Urządzenia będą mieć również mapy z zaznaczonymi drogami, chodnikami, itd., które usprawnią czynności na miejscu zdarzenia. Za pomocą tych urządzeń można zmierzyć długość, szerokość, odległość. Policjant ustawia się z tachimetrem w jakimś punkcie i z tego punktu dokonuje wszelkich pomiarów - wyjaśnia policjantka.

Docelowo wszyscy policjanci z drogówki mają być przeszkoleni w obsłudze tachimetru. W pierwszej kolejności przeszkolono policjantów, którzy jeżdżą w pogotowiu wypadkowym. W Bielsku-Białej tachimetr został po raz pierwszy wykorzystany na tzw. zakręcie idiotów drogi S1 do udokumentowania wypadku drogowego z udziałem dwóch motocyklistów. Więcej o wypadku pisaliśmy w artykule Dwóch motocyklistów wypadło z "zakrętu idiotów" - foto.

Tekst i foto: Mirosław Jamro