Wszystkie służby wysłano po otrzymaniu zgłoszenia zderzenia samochodu ciężarowego z osobówką na skrzyżowaniu al. Gen. Andersa w Bielsku-Białej. Kierująca osobówką była reanimowana. W stanie krytycznym została przewieziona do szpitala.

Około godz. 10.00 w alei Gen. Andersa (DW 942) doszło do poważnego wypadku drogowego. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że oba pojazdy poruszały się prawym pasem al. Gen. Andersa w kierunku ul. Partyzantów. W związku ze zmianą światła na sygnalizatorze kierująca osobówką zatrzymała pojazd, natomiast kierujący samochodem ciężarowym, chcąc uniknąć zderzenia z osobówką, odbił w lewo.

Ciężarówką zarzuciło. Zderzenia z osobówką niestety nie udało się uniknąć. Wskutek zdarzenia samochód osobowy znalazł się pomiędzy podwoziem ciężarówki a skrzynią ładunkową i został przygnieciony siłownikiem ciężarówki. Działania strażaków polegały uwolnieniu poszkodowanej kobiety za pomocą narzędzi hydraulicznych.

- Poszkodowana była nieprzytomna, bez funkcji życiowych. Zespoły ratownictwa medycznego podjęły próbę przywrócenia czynności życiowych kobiety. Duży szacunek za to, że na miejscu zdarzenia im się to udało - powiedział nam ratownik z wieloletnim stażem. - Rzadko kiedy mamy do czynienia z tak poważnymi wypadkami drogowymi jak ten - dodał nasz rozmówca. Do szpitala przewieziono także 62-letniego kierowcę ciężarówki. Mężczyzna nie doznał obrażeń ciała zagrażających życiu lub zdrowiu.

Dalsze czynności strażaków polegały na dokładnym sprawdzeniu, ile osób podróżowało w samochodzie osobowym. Podczas sprawdzania użyto narzędzi hydraulicznych. Policjanci z drogówki pod nadzorem prokuratora sporządzili dokumentację wypadku drogowego. Na miejscu pracowali również policjanci z wydziału kryminalnego, technik oraz biegły z zakresu wypadków drogowych. Trwa ustalanie szczegółów wypadku.

Objazd miejsca zdarzenia został wyznaczony ul. Babiogórską. Policja zaleca omijanie alei Andersa już od Starego Bielska. Droga w kierunku Żywca jest nieprzejezdna. Utrudnienia potrwają jeszcze przez kilka godzin.
W akcji uczestniczyło siedem zastępów straży pożarnej z JRG1 i KW PSP w Katowicach, trzy zespoły ratownictwa medycznego, policja, Straż Miejska, pogotowie energetyczne. Około godz. 14.15 rozpoczęto stawianie ciężarówki na koła. Po południu został wymieniony słup sygnalizacji świetlnej. Ruch pojazdów przywrócono około godz. 18.00.

Aktualizacja 17 lipca 2020 godz. 10.56 - Kobieta poszkodowana w wypadku drogowym żyje, lecz nadal jest nieprzytomna. Jej stan lekarze określają jako ciężki.

Aktualizacja 20 lipca 2020 godz. 10.45 - Kobieta poszkodowana w wypadku drogowym żyje, lecz nadal jest nieprzytomna. Jej stan lekarze określają jako ciężki.

Aktualizacja 30 lipca 2020 godz. 9.50 - Poszkodowana w tym wypadku drogowym żyje, ale od momentu zdarzenia nie odzyskała przytomności.

Tekst, foto i film: Mirosław Jamro