Dziewięć zastępów straży pożarnej uczestniczyło w gaszeniu pożaru poddasza budynku przy ul. Nadbrzeżnej w Jaworzu. Strażacy uratowali mienie znacznej wartości, ale straty i tak są duże. Spłonęło poddasze i część konstrukcji dachu, instalacje są uszkodzone.

- Usłyszałam huk i gdzieś w okolicy balkonu zobaczyłam iskry. Chwilę później zaczęło się dymić. Miałam przeczucie, że stało się coś złego. Natychmiast obudziłam rodzinę. Strażacy przyjechali bardzo szybko - relacjonowała nam starsza kobieta, lokatorka budynku.

Oficer dyżurny MSK otrzymał zgłoszenie o godz. 4.52. - Dostaliśmy wezwanie do zadymienia w budynku. Po dojeździe na miejsce okazało się, że pożarem objęte jest całe poddasze dużego budynku, a płomienie wychodzą z kalenicy i dwóch szczytów domu. Mieszkańcy byli już w bezpiecznym miejscu. Strażacy wyposażeni w sprzęt do ochrony górnych dróg oddechowych weszli do budynku. Żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia i nie dać pożarowi "oddychać", celowo nie otworzyliśmy wszystkich drzwi. Nasze działania polegały na podaniu trzech prądów wody. Pożar został szybko ugaszony. W trakcie akcji ratownicy wyprowadzili z budynku dwa psy. Zwierzętom nic się nie stało - powiedział portalowi st. kpt. Łukasz Łaciok, dowódca zmiany w JRG2 w Bielsku-Białej.

W budynku były jeszcze dwa koty, które najprawdopodobniej schowały się w bezpiecznym miejscu. Jak dowiedział się portal, nie obeszło się bez problemów. Osoba postronna wskazała strażakom złą i wąską drogę dojazdową do budynku. Najbliższy hydrant był oddalony o około 200 metrów, dlatego strażacy musieli utworzyć długą linię zasilającą w wodę i dodatkowo punkt czerpania wody z pobliskiego potoku. Do momentu utworzenia linii zasilających wystarczyło wody w zbiornikach samochodów. Dalsze działania strażaków polegały na dogaszeniu wszystkich zarzewi ognia na poddaszu. Budynek oddymiono i sprawdzono pod kątem stężenia tlenku węgla. 

Wskutek pożaru spłonęło poddasze dużego budynku wraz z częścią konstrukcji dachu i wyposażeniem. Poddasze po gruntownym remoncie było przygotowane do zamieszkania. W akcji uczestniczyły zastępy straży pożarnej z JRG1, JRG2, OSP Jaworze, OSP Jasienica, OSP Świętoszówka, zespół ratownictwa medycznego, pogotowie energetyczne i policja. Dach budynku później zostanie zabezpieczony doraźnie plandeką.

Tekst i foto: Mirosław Jamro