W pobliskiej Ostrawie oglądaliśmy wczoraj pokaz, na jaki trzy tygodnie temu bezskutecznie czekali bielszczanie. Ale dla chcącego nie ma nic trudnego. Cyklicznie od 2001 roku tuż za granicą z Republiką Czeską odbywają się Dni NATO.

Air show odbywa się na lotnisku komunikacyjnym w  Ostrawie. Przez cały weekend można oglądać wystawy statyczne oraz pokazy dynamiczne sił zbrojnych państwo NATO. Gwiazdą tegorocznych Dni był rosyjski Antonow 124 Rusłan - jeden z największych samolotów transportowych świata. Oprócz sprzętu lotniczego, oglądaliśmy wyposażenie wojsk lądowych oraz pokazy grup antyterrorystycznych (w tym polskich), pogotowia ratunkowego i policji.

Publiczność, wśród której było wielu widzów z Bielska-Białej, podziwiała m.in. samoloty wielozadaniowe F-16. Na pokaz tych maszyn z biało-czerwonymi szachownicami czekali trzy tygodnie temu uczestnicy X Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Bielsku-Białej. Bezskutecznie, gdyż na krótko przed planowanym widowiskiem wojskowi odwołali udział ?Jastrzębi? - bo tak pieszczotliwie nazywane są te maszyny w naszych siłach powietrznych - w pikniku w Aleksandrowicach.

Przez miniony weekend teren lotniska w Ostrawie odwiedziło prawie 100 tys. widzów.

Foto: Piotr Bieniecki