Trasę wytyczono wśród drzew i korzeni, urozmaicając ją punktami, gdzie konieczna jest utrata kontaktu kół z podłożem i skok. Uczestnikom zawodów Diverse Downhill Contest sprzyjała w ten weekend pogoda i grawitacja. Niektórym grawitacja sprzyjała aż za bardzo, czego skutkiem były efektowne upadki.

Downhill to odmiana kolarstwa górskiego polegająca na jak najszybszym zjeździe rowerem ze stoku. Zawody z cyklu Downhill Contest organizowane są w Polsce od roku 2006. Do chwili obecnej odbyło się łącznie ponad 20 imprez. Ideą cyklu jest podnoszenie poziomu sportowego polskiej sceny downhillowej oraz popularyzacja zjazdu. Od 2008 roku Downhill Contest są zawodami o Puchar Polski oraz mistrzostwo Polski.

W miniony weekend w Międzybrodziu Żywieckim odbyła się kolejna edycja Downhill Contest. W zawodach uczestniczyło 260 zawodników z pięciu krajów. Śmiałkom, którzy postanowili zmierzyć się w zjazdach na rowerze z góry Żar, przez dwa dni towarzyszyła liczna publiczność. Atutami jeźdźców były odwaga, doświadczenie, refleks, a także niesamowita wytrzymałość ich rowerów. W kategorii "Elita" wygrał Sławomir Łukasik (Wieliczka), drugie miejsce zajął Rastislav Baranek (Povazska Bystrica), a trzecie Arkadiusz Perin (Ustroń).

Następna tegoroczna edycja Downhill Contest rozegrana zostanie we wrześniu w Wiśle (więcej informacji o zawodach na górze Żar znadziesz na stronie www.downhillcup.eu).

Foto: Piotr Bieniecki

Warunki zakupu i wykorzystania zdjęć