Nowością tegorocznych Targów EkoStyl jest Strefa Kulinarna, a w niej pokazy kulinarne i degustacje potraw z Toskanii, Słowacji, Czech, Węgier, Francji, Maroka, Hiszpanii, Austrii czy Niemiec. Na stoiskach nie brakuje także naszych, beskidzkich specjałów.

Od wczoraj w hali przy ul. Karbowej trwa trzecia edycja Targów EkoStyl. Swoje towary prezentują gospodarstwa i firmy ekologiczne, agroturystyczne i rzemieślnicze. W ich ofercie znajduje się m.in. żywność naturalna, tradycyjna i ekologiczna, artykuły spożywcze, produkty regionalne, napoje, soki, nalewki, wina. naturalne kosmetyki. Zwiedzający mogą zapoznać się ekologiczną modą, w tym z odzieżą z materiałów naturalnych.

Wsparciem dla wystawców oraz dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest cykl prelekcji i wykładów, dzięki którym można się dowiedzieć, jak dietą leczyć choroby lub im zapobiegać, poznać ekologiczne diety, zalety tlenoterapii czy odżywania makrobiotycznego. Nowością tegorocznych targów są pokazy kulinarne i degustacje potraw z Toskanii, Słowacji, Czech, Węgier, Francji, Maroka, Hiszpanii, Austrii czy Niemiec. Na stoiskach targowych degustować można nasze lokalne specjały.

Warto posmakować różnych kuchni świata i podpatrzeć, jak się przygotowywuje tamtejsze potrawy i specjały oraz  samemu spróbować je przyrządzić. Dziś dalszy ciąg Targów EkoStyl, których organizatorem jest Biuro Promocji i Wystaw ASTRA. Szczegóły znajdziesz na www.targibielskie.pl.

Foto: Piotr Bieniecki
Warunki zakupu i wykorzystania zdjęć