W grudniu 2015 światowi przywódcy oraz przedstawiciele biznesu spotkają się w Paryżu, aby uzgodnić globalną strategię walki ze zmianą klimatu. Wczoraj na całym świecie odbyły się tysiące "marszów dla klimatu" mających wywrzeć presję społeczną na decydentów. W marszu w Bielsku-Białej oraz spotkaniu po nim wzięło udział około stu osób.

Uczestnicy bielskiego marszu spotkali się koło pomnika Reksia, a następnie przeszli na plac Chrobrego, po czym udali się do BWA, gdzie wysłuchali krótkiego występu Piotra Wróbla, wokalisty grupy Akurat. Obecni mogli poczęstować się również potrawami wegetariańskimi przygotowanymi przez Bielską Kuchnię Społeczną.

W części merytorycznej wydarzenia odbyła się dyskusja panelowa, w której mówiono o zmianach klimatycznych i ich konsekwencjach. Okazuje się, że zmiany już teraz są przyczynami  konfliktów, wojen i migracji. Według źródeł, na które powoływali się prelegenci, także problem imigrantów w Europie wynika ze zmian klimatu. Wieloletnie susze doprowadziły do pogorszenia się stanu gospodarek afrykańskich, a w konsekwencji do konfliktów, rewolucji i radykalizacji nastrojów społecznych.

Spotkanie w Paryżu jest być może ostatnią szansą na spowolnienie negatywnych zmian, lecz konflikty interesów poszczególnych państw i społeczeństw, a także różny stopień rozwoju gospodarczego stawiają wyniki obrad pod wielkim znakiem zapytania. Podczas wczorajszego marszu kilkakrotnie przywoływano słowa księcia Karola, którego zdaniem zmiany klimatu są podstawową przyczyną wojny w Syrii. W encyklice "Laudato si" papież Franciszek wskazuje, że brak dbałości o środowisko naturalne pogłębia biedę.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział: prof. Piotr Skubała z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Janusz Okrzesik - Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Agata Smalcerz - dyrektor Galerii Bielskiej BWA, Alicja Czerwińska - prezeska Stowarzyszenia Vege Inicjatywa i Jacek Bożek - prezes Klubu Gaja. Organizatorem tego wydarzenia był Klub Gaja przy współpracy Stowarzyszenia Vege Inicjatywa.

Foto: Piotr Bieniecki
Warunki zakupu i wykorzystania zdjęć