Amp futbol to dyscyplina sportu, która w zeszłym roku zawitała do Bielska-Białej dzięki drużynie "Kuloodporni". Zawodnicy z powodzeniem uprawiają piłkę nożną, choć każdy a nich jest po operacji amputacji nogi lub ręki.

Amp Futbol, czyli piłka nożna dla osób po amputacjach kończyn uprawiany jest w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, a do Polski dotarł ponad cztery lata temu. W 2014 roku reprezentacja naszego kraju zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach świata w Meksyku, a rok później zdobyła srebrny medal w Amp Football Cup. Dyscyplina trafiła w Bielsku-Białej na podatny grunt. Na treningi zawodnicy przyjeżdżają niemal z całego województwa śląskiego.

"Kuloodporni" są jedynym klubem tego rodzaju w regionie i jednym z pięciu w kraju. Drużyna aktualnie liczy jedenastu graczy. Wszyscy są wychowankami klubu. Czterech z nich znajduje się w "szerokiej" kadrze Polski, a trzech bierze udział w zgrupowaniach zasadniczego składu reprezentacji. Treningi odbywają się na boisku Orlik przy ul. Piastowskiej. Prowadzi je doświadczony i ceniony trener Maciej Kozik. Wkrótce bielski klub zadebiutuje w rozgrywkach Amp Futbol Ekstraklasy.

Dzięki pomocy bielskich firm i klubów sportowych (w tym TS Podbeskidzie) udało się skompletować podstawowy sprzęt i stroje sportowe dla drużyny. Trwają poszukiwania partnerów, którzy pomogą w finansowaniu obozów, wyjazdów, a także finansowo pomogą zorganizować turniej w Bielsku-Białej. Kuloodporni biorą udział w wielu akcjach, są aktywni społecznie, więc potencjalny sponsor może na współpracy wiele zyskać.

 - Szukamy silnego partnera, który chciałby się z nami identyfikować i razem z nami pokazać w Polsce. Najbardziej potrzebni są jednak zawodnicy. Cały czas trwa rekrutacja do drużyny. Wiek i płeć nie mają znaczenia - zaprasza Daniel Kawka, założyciel klubu, z zawodu fizjoterapeuta. Więcej  szczegółowych informacji o "Kuloodpornych" znajdziesz na stronie internetowej klubu.

Foto: Piotr Bieniecki
Warunki zakupu i wykorzystania zdjęć