Termin zakończenia budowy nowej siedziby KMP w Bielsku-Białej nie jest zagrożony, a policjanci szykują się już do przeprowadzki, która ma nastąpić wiosną 2018 - zapewnia zastępca szefa śląskiej policji insp. Piotr Kucia, który był naszym przewodnikiem po placu budowy. W najnowocześniejszej komendzie w Polsce trwają prace wykończeniowe. Tylko u nas takie zdjęcia!

Dotychczasowa sytuacja lokalowa bielskiej policji jest trudna. Dlatego policjanci z niecierpliwością oczekują dnia, gdy będą mogli wprowadzić się do nowej siedziby. Termin zakończenia budowy nowoczesnej komendy wyznaczono na koniec lutego 2018, a przeprowadzka rozpocznie się na przełomie kwietnia i maja. O skali inwestycji świadczą liczby. Budynek administracyjny ma powierzchnię 16,5 tys. m kw. W komendzie znajdować się będzie 710 drzwi do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu.

Ósemka z lotu ptaka

Do budynku w bielskim Lipniku przeniosą się pracownicy z kompleksu przy ul. Rychlińskiego 17 oraz drogówki przy ul. Kamińskiego. W nowym miejscu funkcjonować będzie również prewencja, oddział Centralnego Biura Śledczego, przewodnicy psów służbowych. W Bielsku-Białej swoje miejsce znajdą też wydział konwojowy oraz wydział techniki operacyjnej KWP.

Budynek jest pięciokondygnacyjny. Ze względu na spadek terenu, od strony ul. Wapiennej widoczna jest tylko jego część. Główny gmach z lotu ptaka przypomina "ósemkę", która osłania dwa wewnętrzne place. Na jednym z nich będą świetliki zapewniające dzienne światło dla sali gimnastycznej i siłowni. Drugi przeznaczono na spacerniak dla zatrzymanych oraz podopiecznych Policyjnej Izby Dziecka, która zostanie przeniesiona z ulicy Długiej.

Miejsce przyjazne dla interesantów

Siłownia i sala gimnastyczna to nie jedyne miejsce, gdzie policjanci będą mogli zadbać o kondycję fizyczną. Zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach insp. Piotr Kucia podkreśla, że na terenie kompleksu będzie funkcjonować jedyna w naszym województwie strzelnica policyjna. Miejscowa stacja obsługi pojazdów ma świadczyć usługi na rzecz jedenastu śląskich komend powiatowych.

Inspektor Kucja twierdzi, że komenda będzie miejscem przyjaznym dla interesantów, w tym  dla osób niepełnosprawnych. Kompleks w rejonie ul. Wapiennej i Piekarskiej jest wyposażony w parkingi podziemne i zewnętrzne. Znajdująca się tuż obok wejścia zatoka autobusowa ułatwi dojazd osobom niezmotoryzowanym. Na wypadek przerw w zasilaniu przewidziano dwa agregaty prądotwórcze.

Tekst i foto: Piotr Bieniecki