Wystawa poświęcona martwej naturze, jednemu z najważniejszych tematów w historii sztuki, w ujęciu współczesnym.

Jej kuratorka, Jolanta Ciesielska, zmierzyła się już z tematem pejzażu: wystawa „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie” prezentowana była w Galerii Bielskiej BWA w 2014 roku. Ten najnowszy projekt dotyczy relacji artysty wobec złożonej struktury świata materialnego, dostępnych nam wartości i rzeczy, które stają się śladem owej relacji. Kuratorce zależy zwłaszcza na pytaniach jakie to są przedmioty, co mówią o samych artystach, ich życiu i upodobaniach estetycznych, w jakim kontekście są ukazywane. Wreszcie czy martwa natura nadal jest uprawiana jako odrębny gatunek czy być może wchłaniana jest przez inny typ obrazowania?

Wystawa Powietrze i inne rzeczy potrzebne nam do życia jest nie tylko pretekstem do ukazania ewolucji martwej natury jako gatunku, począwszy od momentu malowania w akademii, poprzez charakterystykę warsztatu pracy malarza, jego codziennego otoczenia, stylu życia aż do powstania obrazu kontemplatywnego, lecz także skonfrontowaniem świata rzeczy z biologiczną wartością życia, z indywidualnym światem wartości nie tylko materialnych. Wybór artystów nie był łatwy ponieważ wystaw o rzeczach brzydkich i ładnych, tych seryjnie produkowanych i tych ręcznie wytwarzanych odbyło się już w ostatnim czasie kilkanaście. Czy ta propozycja Galerii Bielskiej BWA będzie inna? Zapewniam, że tak – mówi Jolanta Ciesielska, kuratorka wystawy.

W wystawie biorą udział: Andrzej Bembenek, Bettina Bereś, Aleksandra Gieraga, Magdalena Kazimierska, Bartosz Kokosiński, Anna Królikiewicz, Tomasz Kucharski, Julia Lipińska, Jarosław Modzelewski, Michał Moląg, Mariusz Olszewski, Mikołaj Sęczawa, Jerzy Truszkowski, Paweł Żak.

Jolanta Ciesielska – urodzona w 1961 roku w Łodzi. Studia z historii sztuki na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1980–1985). Krytyk i historyk sztuki, kurator wystaw, członkini jury przeglądów i konkursów malarstwa. W latach 80. współpracowała z galerią Labirynt w Lublinie, prowadziła galerię Stodoła w Warszawie, następnie Galerię Promocji w Teatrze Studyjnym w Łodzi i galerię ZPAP na Mazowieckiej w Warszawie. Pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi, w dziale fotografii i mediów. Kuratorka wystaw zbiorowych, m.in.: „Między naturą a kulturą", „Coś z niczego" (II Międzynarodowe Biennale Sztuki w Łodzi), „Republika bananowa. Sztuka polska lat 80.", „Mit i melancholia", „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie" oraz kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Autorka wielu tekstów krytycznych o sztuce i podręczników szkolnych.

Wystawa „Powietrze i inne rzeczy potrzebne nam do życia” w Galerii Bielskiej BWA potrwa od 2 marca do 2 kwietnia 2018 roku.