Konkurs na Palmy Wielkanocne organizowany jest po raz 25. Założeniem jego twórców był powrót do możliwie najdawniejszych tradycji oraz osadzenie obrzędu we właściwy kontekście kulturowym.


Inicjatywa Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej znalazła zrozumienie i pomoc organizacyjną ze strony Gminnego Ośrodka Kultury oraz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Andrzeja w Gilowicach. Istotne stało się najpierw pozyskanie wiedzy o tym, jakie rodzaje palm i w jaki sposób tutaj wykonywano. Informacje zdobyte od najstarszych mieszkańców pozwoliły na odtworzenie najdawniejszych i najbardziej charakterystycznych form. Dziś ta wiedza jest wykorzystywana podczas warsztatów przygotowujących młode pokolenie uczestników konkursu, pozwalając im na poznanie tradycji przodków i jej kontynuację. Wykonane w zgodzie ze zwyczajem palmy przynoszone są do kościoła w Niedzielę Palmową, poświęcone, a po nabożeństwie zabierane do domów, gdzie mogą nadal spełniać przypisane sobie funkcje obrzędowe.
Te dwie cechy – tradycyjne formy i osadzenie w naturalnym kontekście – wyróżniają gilowicki konkurs spośród wielu innych.
Sam konkurs jest oczywiście formą motywacji dla uczestników, ale właściwym celem podjętych działań jest ożywienie wiosennych tradycji obrzędowych, w tym wypadku palmowych, i ich kultywowanie, co niewątpliwie się udało, a świadczy o tym każda kolejna Niedziela Palmowa w gilowickiej świątyni.