Słowo "mandala" pochodzi z sanskrytu i oznacza koło. Symbol koła ma cały szereg znaczeń i jest od czasów prehistorycznych ważnym elementem kultury i sztuki człowieka.

 

Carl Gustav Jung, szwajcarski psychiatra, twórca psychologii głębi, używał mandali podczas pracy ze swoimi pacjentami. Według jego wyjaśnień, mandale odpowiadają świętym wzorom geometrycznym, które są w stanie wywrzeć na naszej psychice efekty terapeutyczne takie jak integracja cienia oraz asymilacja przeciwieństw w naszej osobowości.

Motyw mandali przepełnia sztukę Andrzeja Urbanowicza i Izabeli Ewy Ołdak, artystów biorących udział w wystawie Dzieci światła. 10. Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni 2018.

Na spotkaniu każdy z uczestników otrzyma materiały do wykonania własnej mandali (karton, przybory do rysowania). Część praktyczna poprzedzona będzie wprowadzeniem do zagadnienia oraz krótką medytacją. Na koniec powstałe prace zostaną poddane interpretacji.

Warsztaty poprowadzi Izabela Ewa Ołdak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz ArtEZ University of the Arts w Holandii, autorka wystaw, performansów, warsztatów i wydarzeń kulturalnych. 

Warsztaty skierowane są do osób powyżej 16 roku życia. Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona. Koszt: 20 zł. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres galeriabielska@gmail.com.