We wtorek 15 stycznia w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się wernisaż wystawy „Kunszt IV. Kolekcja orońska”.

Przed wernisażem kuratorka Eulalia Domanowska oprowadzi po wystawie, odbędzie się również projekcja filmu o wystawie w Muzeum Narodowym w Rydze.

Sztuka wysokich lotów, mistrzostwo realizacji, artyzm – kunszt jednym słowem. Z pewnością określenia te, okraszone ciekawymi opowieściami o artystach i procesie twórczym, często będą padać z ust kuratorki Eulalii Domanowskiej podczas oprowadzania po ekspozycji, które poprzedzi wtorkowy wernisaż wystawy rzeźby. Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Władysław Hasior, Jerzy Jarnuszkiewicz, Natalia Lach-Lachowicz, duet Kijewski/Kocur i inni artyści – to ich rzeźby, obiekty, instalacje i filmy wideo będą zachwycać w bielskiej galerii do 17 lutego br. Zwiedzanie wystawy z kuratorką w roli przewodnika rozpocznie się  we wtorek, 15 stycznia o godz. 17.00 (wernisaż o 18.00).
 
Eulalia Domanowska
 – historyczka, krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, plenerów artystycznych i projektów międzynarodowych, dyrektorka  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
W latach 1979–1984 studia z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Warszawskim, dyplom 1986. Od 2002 do 2006 roku studia z zakresu języka szwedzkiego, sztuki szwedzkiej, muzeologii, etnologii oraz sztuki gender na Uniwersytecie w Umeå w Szwecji. W latach 1986–1990 pracowała w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki i w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Autorka wielu publikacji poświęconych zagadnieniom sztuki współczesnej. Doktorat na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z zakresu zarządzania instalacjami rzeźbiarskimi w przestrzeni publicznej w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat.