W środę 6 lutego w Galerii Bielskiej BWA spotkanie z Michaliną Bigaj i Darią Malicką, artystkami biorącymi udział w wystawie „Kunszt IV. Kolekcja orońska”.

Dyskusję poprowadzi Ada Piekarska (Galeria Bielska BWA). Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00, wstęp wolny.

W jaki sposób młode artystki posługujące się medium rzeźbiarskim kontynuują te i inne tradycje, zapoczątkowane przez polskie awangardzistki? Czy coraz bardziej doskonałe narzędzia, nowe materiały i technologie wykorzystywane w kreowaniu rzeźby wpłynęły na pozycję kobiet w tej dyscyplinie twórczej?

Tak postawione pytania mogą być pretekstem do ogólniejszego wglądu w obecną sytuację rzeźby, związaną m.in. z jedną z podstawowych zasad awangardowych, jaką jest transgresja dzieła sztuki, a także wszechobecną tyranią innowacyjności. Wprowadzony w 1979 roku przez Rossalind Krauss termin „poszerzonego pola rzeźby” zapowiadał tendencję do zacierania się dyscyplin artystycznych i włączenia w obszar rzeźby innych działań przestrzennych.

W spotkaniu udział wezmą Michalina Bigaj i Daria Malicka, artystki, których prace znalazły się w kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także na zrealizowanej w Galerii Bielskiej BWA wystawie „Kunszt IV. Kolekcja orońska”.