Slow Life – międzynarodowy festiwal o ludziach i dla ludzi. Pod takim hasłem odbywać się będą festiwalowe wydarzenia: wystawy, maraton autorski, warsztaty, DiasShow i FotoOpen.

Po raz ósmy do Bielska-Białej zjadą światowej sławy fotograficy zaproszeni do udziału w kolejnej edycji Foto Art Festivalu – międzynarodowego  festiwalu fotografii, przyciągającego do Bielska-Białej zarówno artystów, jak i rzesze widzów, pragnących nie tylko oglądać wystawy zdjęć, ale osobiście rozmawiać z mistrzami fotografii, uczestniczyć w maratonie autorskim, warsztatach i innych festiwalowych wydarzeniach. Wystawy potrwają od 11 do 27 października br.; prezentowane będą m.in. w Muzeum Historycznym – Starej Fabryce, Galerii Bielskiej BWA, Galerii Fotografii B&B, Galerii Sfera, Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury. Najważniejsze wydarzenia koncentrują się podczas pierwszego festiwalowego weekendu 11–13 października. Podczas ceremonii otwarcia w Teatrze Polskim (piątek, 11 października, godz. 19.00) zaprezentowane będą wybrane prace wszystkich artystów, a ich samych prowadząca ceremonię Inez Baturo, dyrektor programowy i artystyczny FAF, będzie zapraszała na scenę, by przywitali się z widownią.

Założeniem festiwalu od początku jego istnienia jest ukazywanie różnorodności fotografii – tematycznej i estetycznej. Wystawy prezentują dokument, pejzaż, portret, reportaż czy eksperyment. Można oglądać zarówno tradycyjną fotografię analogową, jak i nowoczesne media cyfrowe, zobaczyć prace uznanych mistrzów fotografii, ale też młodych utalentowanych fotografików.
Zaproszeni artyści to wybitni twórcy o światowej renomie z Europy, Ameryki, Afryki i Australii. Wszystkie wystawy to polskie premiery, co jest także specyfiką bielskiego festiwalu.

W Galerii Bielskiej BWA prezentowane będą cztery wystawy fotografii z festiwalowego programu 20 wystaw głównych.
Sala górna:
Ádám Urbán (Węgry) – „Aszód 2018”
Tamás Urbán (Węgry) – „Aszód 1974”

Sala dolna:
Vincent Descotils (Francja) – „Wartownicy”
Vee Speers (Australia) – „Dystopia”

Francuski artysta Vincent Descotils, znany z reportaży fotograficznych dla kina, telewizji, teatru, a także projektów scenograficznych, na wystawie „Wartownicy” przedstawia kameralne, czarno-białe, limitowane odbitki pigmentowe, naklejone na niewielkie drewniane płyty. Każdy obraz przypomina mroczne, ale mimo wszystko piękne marzenie senne – od portretu, przez architekturę, do refleksyjnego pejzażu.
Vee Speers (Australia), jedna z bardziej znaczących współczesnych światowych portrecistek pokaże wystawę zatytułowaną „Dystopie”. Artystka czerpie inspiracje z mrocznych opowieści i mitologii, legend i oper, odnosi się do biblijnych przypowieści. Portretowane postaci, żyjące w utopijnym świecie wytrąconym z równowagi, poszukują porządku w chaosie.
Niezwykłe będą tworzące całość dwie wystawy węgierskich fotografów, ojca i syna. Ádám Urbán pokaże wystawę fotografii pt. „Aszód 2018”, nawiązującą do tego samego miejsca, które kilkadziesiąt lat wcześniej dokumentował jego ojciec, znakomity fotoreporter Tamás Urbán – jeden z niewielu, którzy potrafili w czasach realnego socjalizmu pokazać negatywne aspekty reżimu komunistycznego i społeczeństwa. Wystawa czarno-białej fotografii  nosi tytuł „Aszód 1974”. Obaj fotograficy wielokrotnie odwiedzali i fotografowali Zakład Poprawczy dla Nieletnich w węgierskim Aszód, dokumentowali życie przebywających w nim młodych ludzi, wtapiali się w realia codzienności osób karanych i resocjalizowanych. Zdjęcia Tamása Urbána zostały od razu ocenzurowane i nie opuściły murów zakładu. Na szczęście, zachowały się kopie, które zostały odkryte po 40 latach. Widzowie Foto Art Festivalu zobaczą dwie wystawy, dwa spojrzenia na ten sam temat artystów różnych pokoleń: surową fotografię czarno-białą i fotografię z zastosowaniem technologii XXI wieku. Łączy obie wystawy wrażliwość artystów, zrozumienie innego świata i innego człowieka.
Więcej o autorach i wystawach na stronie 8. FAF w zakładce WYSTAWY GŁÓWNE >>

Wystawy towarzyszące 8. FAF:
Galeria Bielska BWA
Agnieszka Prusak (Polska) – „Polscy aktorzy"

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
Dawid Stube (Polska)  – „Zespół kociego krzyku”