"Bielsko-Biała, Żydzi bliżej nas" to projekt społeczny propagujący wiedzę historyczną wśród młodego pokolenia. Głównym celem projektu jest zainteresowanie młodych historią naszej ojczyzny lokalnej, a także zwrócenie uwagi na społeczność żydowską, która odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu wspomnianej ojczyzny, poprzez swój wkład w kulturę, architekturę, a nawet mentalność ogółu społeczności miasta.

Jak przekonują dalej orgnizatorzy, rdzeniem projektu będzie dokument filmowy opowiadający o historii społeczności żydowskiej w Bielsku-Białej, jej dzisiejszym kształcie oraz prognozach na przyszłość. W czasie pokazów filmu odbywały będą się wykłady i prezentacje. Wszystko to ma na celu zwiększyć świadomość mieszkańców na temat wspomnianej już roli, jaką społeczność żydowska odegrała, odgrywa i ma szansę odegrać w historii miasta.

Dokument filmowy będzie składać się z dwóch wywiadów. Pierwszym rozmówcą będzie historyk, który przedstawi życie społeczności żydowskiej w Bielsku-Białej .Kolejnym bohaterem filmu jest Dorota Wiewióra - przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej, która wypowie się na temat życia społeczności żydowskiej w mieście dawniej i dziś.

W ramach projektu planowane są liczne pokazy, warsztaty, wykłady głównie dla młodzieży szkół średnich oraz gimnazjalnych, a także liczne wydarzenia kulturalne dla mieszkańców Bielska-Białej i okolic. Gospodarzem ogólnopolskich obchodów XVIII Dnia Judaizmu będzie w styczniu przyszłego roku diecezja bielsko-żywiecka, na terenie której leży były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wydarzenie ma pomóc w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości wyjątkowej relacji łączącej religię żydowską z chrześcijaństwem.

Projekt bierze udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie na najlepszy projekt społeczny "Zwolnieni z teorii".
W celu uzyskania bieżących informacji o wydarzeniu zapraszamy na oficjalną stronę przedsięwzięcia.

db