Organizowany przez Klub Gaja Festiwal Ekodzieło łączy działania artystyczne z edukacją ekologiczną. Jest spotkaniem aktywistów, artystów, prawników i filozofów, dla których ważny jest los naszych braci mniejszych. Festiwal potrwa od 18 do 25 maja.

W trakcie festiwalu – 22 maja – obchodzony będzie Dzień Praw Zwierząt. Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia przez Sejm RP w 1997 roku Ustawy o ochronie zwierząt.
W tym szczególnym dniu Klub Gaja zaprasza do Galerii Bielskiej BWA, do współtworzenia instalacji „Zwierzę" wespół z artystą Waldemarem Rudykiem – rysownikiem, malarzem, twórcą obiektów, instalacji i działań w przestrzeniach publicznych.

Finałem 4. Festiwalu Ekodzieło 2018 będzie performans Jacka Bożka „Ścieżki opowieści" (25 maja, godz. 19.00, GOK "Promyk" w Bystrej), z udziałem artystów Teatru Sztuk w Oleśnicy -mimem Eweliną Ciszewską i reżyserem Robertem Balińskim, muzykami Apostolisem Anthimosem, Sylwią Nadgrodkiewicz i Włodzimierzem Kiniorem Kiniorskim oraz Beatą Tarnawą, autorką scenografii.