Od 16 listopada w Starej Fabryce, oddziale Muzeum Historycznego, będziemy mogli podziwiać wystawę, która odwołuje się do historii Bielska-Białej. Projekt Textile Art of Today jest prezentowany w krajach Grupy Wyszehradzkiej, a nasze miasto znalazło się na finiszu trasy.

Textile Art of Today jest organizowane przez Stowarzyszenie Triennale Tkaniny Bez Granic. To międzynarodowy projekt, którego efektem jest wystawa prezentowana w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Jego celem jest ukazanie współczesnej tkaniny artystycznej jako dziedziny twórczej o dużym potencjale rozwiązań technologicznych. W selekcji prac szczególną rolę odgrywała innowacyjność rozwiązań formalnych, eksperymentowanie, przekraczanie granic znanych oraz tradycyjnych metod tkackich i tekstylnych.

Polska edycja wystawy nieprzypadkowo odbywa się w Bielsku-Białej. Tradycje włókiennicze na stałe wpisały się w historię miasta i tożsamość jego mieszkańców, a poindustrialne przestrzenie Starej Fabryki - oddziału Muzeum Historycznego - są świadectwem tej przeszłości. Wystawa potrwa do końca grudnia.

Muzea i galerie goszczące Textile Art of Today 2018-2019
Danubiana Meulensteen Art Museum (SK) wrzesień-listopad 2018
Tatra Gallery in Poprad (SK) styczeń-marzec 2019
The Moravian Museum in Uherské Hradiště (CZ) kwiecień-czerwiec 2019
Pesti Vigadó Gallery, Budapest (HU), sierpień-wrzesień 201
 
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Stara Fabryka
pl. Żwirki i Wigury 8
 
Wernisaż: 15 listopada 2019, godz. 17.00
Wystawa czynna: od 16 listopada do 31 grudnia
 
KGO