Stowarzyszenie Montaż, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Galeria Bielska BWA zapraszają po raz jedenasty na najlepsze filmy dokumentalne na temat praw człowieka oraz spotkania z ekspertami i ekspertkami. Kolejna edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS odbędzie się w dniach od 15 do 17 listopada.

Od 2003 po warszawskim festiwalu międzynarodowym w grudniu, którego główną organizatorką jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, w kilkudziesięciu miastach w Polsce rozpoczyna się Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W Bielsku-Białej gości od 2009 roku i od samego początku organizuje go Stowarzyszenie Montaż we współpracy z Galerią Bielską BWA oraz innymi organizacjami.

Tegoroczny festiwal otworzy film „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow” w reż. Askolda Kurova - kronika pokazowego procesu politycznego ukraińskiego reżysera Olega Sencowa przed sądem w Rostowie nad Donem. Po nim odbędzie się spotkanie z Igorem Oliniewiczem, działaczem ruchu społecznego w Białorusi.

Publiczność będzie miała również okazję zobaczyć „Dobrą zmianę” w reż. Konrada Szołajskiego - przejmujący, dokumentalny obraz głęboko podzielonej Polski. Zaraz po projekcji odbędzie się spotkanie z Agatą Diduszko-Zyglewską, dziennikarką, publicystką i działaczką społeczną.

Jak co roku, nie zabraknie tematyki związanej z kryzysem uchodźczym („Układ” w reż. Elsy van Driel i Eefje Blankevoort oraz „Anubumin” Zanny’ego Begga i Olivera Ressler). Pierwszy przybliża temat porozumienia UE-Turcja w sprawie uchodźców, a drugi pokazuje warunki panujące w obozie dla uchodźców na australijskiej wyspie Nauru. Po filmach spotkanie z Jackiem Białasem - prawnikiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, specjalizującym się w prawie azylowym i migracyjnym.

Ważnym tematem festiwalu będą również zmiany klimatyczne. „Młodzi idą dalej” w reż. Slater Jewell-Kemker pokazuje, że pozytywna zmiana jest możliwa. Niezbędne do tego są jednak działania każdego i każdej z nas oraz odważne polityczne decyzje wykraczające poza partykularne interesy najbogatszych państw świata.

Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania, które będą odbywać się w Galerii Bielskiej BWA jest bezpłatny. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Szczegółowy program imprezy: www.stowarzyszeniemontaz.com.

bb

Na zdjęciu tytułowym: kadr z filmu Proces, reż. Askold Kurov (2017)