Wystawa zorganizowana z okazji przypadającej w 2012 roku setnej rocznicy urodzin Jana Grabowskiego

Jan Grabowski (1912-1998) - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni malarskiej prof. Zbigniewa Pronaszki w 1955 roku. Był współzałożycielem Grupy Beskid, działającej w Bielsku-Białej w latach 1961-1987. Obok niego w grupie tej znaleźli się czołowi bielscy malarze: Ignacy Bieniek, Kazimierz Kopczyński, Michał Kwaśny, Jan Zipper i Zenobiusz Zwolski. Grupa miała duży wpływ na działalność bielskiego środowiska plastycznego, pełniła też rolę popularyzatora sztuki, organizując wystawy objazdowe, odczyty i spotkania autorskie.

Jan Grabowski malował pejzaże, portrety, martwe natury, a także polichromie w kościołach, tworzył grafikę, rzeźbę. Kilka pomników jego autorstwa znajduje się m.in. w przestrzeni miasta Bielska-Białej. Był laureatem nagrody ?Sztaluga Juliana Fałata" (1977), dwukrotnie został nagrodzony na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa ?Bielska Jesień" (1968, 1977); w 1994 roku uhonorowany Nagrodą Prezydenta Bielska-Białej ?Ikar" w dziedzinie kultury i sztuki za całokształt pracy twórczej.

Wystawa, zorganizowana z okazji przypadającej w 2012 roku setnej rocznicy urodzin Jana Grabowskiego, będzie wyborem z zachowanego dorobku artysty, którego znaczna część przepadła w pożarze jego pracowni na strychu bielskiego mieszkania w 1977 roku.

Wystawie towarzyszyć będzie monografia artysty wydana w serii ?Biblioteka Bielska-Białej".

Zapraszamy Do Galerii BWA  od 5.01.2013r.