Calineczka Marty Guśniowskiej w reżyserii Witolda Mazurkiewicza to niezwykle atrakcyjne wizualnie widowisko muzyczne opowiadające przygody dziewczynki o niewielkich rozmiarach lecz wielkim sercu.

Maleńka bohaterka wyrusza w świat by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia. Wędrując  przez rozmaite krainy napotyka na miejsca przytulne i słoneczne, ale także mroczne i niesympatyczne. Spotyka istoty przyjazne jak i takie, które chcą ją wykorzystać.  Losy Calineczki układają się w opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i miłości, o potrzebie niesienia pomocy potrzebującym, wzajemnym szacunku,  wrażliwości na cierpienie innych, dobroci.

Wykreowana na scenie Banialuki baśniowa kraina odkrywa przed małymi widzami zachwycającą i zaskakującą magię teatru. Pomysłowa scenografia sprawia, że dzieci z zapartym tchem śledzą kolejne transformacje olbrzymiej wielobarwnej formy, która na ich oczach przekształca się w kwiat, żabę, pająka oraz inne postaci z opowieści Andersena. Muzyczny charakter widowiska, melodyjne piosenki i wartka akcja sprawiają, że przedstawienie, mimo iż momentami niepokojące, nawet przez chwilę nie przestaje czarować.

Wyróżnienie na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak 2011" dla Marii Byrskiej za rolę Myszki w spektaklu Calineczka.

Przedstawienie dla dzieci od 3 lat.

Marta Guśniowska wg Andersena Calineczka
reżyseria Witold MAzurkiewicz
scenografia Jarosław Koziara
muzyka Gabriel Menet
kierownictwo muzyczne: Krystyna Fuczik
aktorzy: Maria Byrska, Marta Marzęcka, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl

Gdzie i kiedy?

W dniu dzisiejszym spektakl nie jest grany w bielskich teatrach.