Spektakl podejmuje problematykę wartości etycznych w życiu człowieka, a także wpływu otoczenia na jego postawy i decyzje. Jego wymowa z pewnością skłania do refleksji, a niebanalna inscenizacja oddaje urok dawnych, lalkowych widowisk.


Główny bohater przedstawienia  pyta przypadkowo napotkanego Świętego Piotra dlaczego pomimo tego, że jest uczciwy, pracowity i szczery źle mu się powodzi. Zabiegany i zajęty wieloma sprawami święty odpowiada wymijająco: ?Wiedzie ci się źle, bo? nie przykręcasz?. Duda traktuje tę  odpowiedź jako przyzwolenie na nieuczciwe życie i natychmiast zaczyna kraść, oszukiwać i kłamać. Jego zuchwałość rośnie z każdym kolejnym oszustwem, aż w swej buńczuczności ośmiela się zadrwić nawet z samej śmierci?
 

Wartka akcja rozgrywa się w trzech mansjonach ? przestrzeniach gry symbolizujących ziemię, piekło i niebo. Mocno nakreślone postaci odgrywane są przez rzeźbione w drewnie lalki nawiązujące do ludowych świątków - widzowie mają zatem okazję obejrzenia widowiska, w którym kunszt aktorski demonstruje się w kreowaniu wyrazistych charakterów, oddaniu metaforyki przedstawienia i sposobie prowadzenia i animacji lalek. Żywe i dowcipne dialogi, komizm sytuacyjny oraz przyciągająca uwagę muzyka sprawiają, że spektakl z pewnością zapadnie w pamięci widzów.

Przedstawienie dla widzów od 10 lat.

Jan Ośnica Złoty klucz
reżyseria Janusz Ryl ? Krystianowski
scenografia Julia Skuratova
muzyka Robert Łuczak
aktorzy: Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski

Gdzie i kiedy?

W dniu dzisiejszym spektakl nie jest grany w bielskich teatrach.