Pozostały jeszcze tylko cztery dni na zgłaszanie przez niepełnosprawnych wyborców zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Choć do wyborów parlamentarnych zostały jeszcze trzy tygodnie, powinniśmy zacząć się nimi na poważnie interesować. Mijają kolejne terminy kalendarium wyborczego.
 
W Rzeczypospolitej Polskiej mieszka obecnie niemal 37,8 mln osób. Już za niespełna miesiąc ponad 30,6 mln z nich otrzyma prawo decydowania, kto będzie rządził naszym krajem przez następne cztery lata. W tym celu obszar Polski został podzielony na 25 641 obwody, w których Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Kandydatów jest odpowiednio: 7 028 i 501. O miejsce w sejmowej ławie ubiega się ponad 3 tys. kobiet i niemal 4 tys. mężczyzn. Najmłodsi kandydaci mają 21 lat, a najstarsi - 91. O mandat senatorski walczy zaledwie 70 pań.
 
Okręgi jednomandatowe
 
W Bielsku-Białej siedzibę mają aż trzy okręgi. Jeden do Sejmu, z numerem 27, do którego należą powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu - Bielsko-Biała. Do rozdania jest w nim dziewięć mandatów, o które ubiega się 134 kandydatów z ośmiu list (pełna lista kandydatów). W okręgu mieszka 610 606 wyborców.
 
Okręgowa Komisja Wyborcza w Bielsku-Białej ma pod swoją pieczą także dwa inne okręgi wyborcze: do Senatu. Bielszczan interesuje ten z numerem 78, gdyż obejmuje on właśnie nasze miasto oraz powiaty bielski i pszczyński. W tym roku po raz pierwszy wybory odbędą się w okręgach jednomandatowych. Zamieszkujących ten okręg 350 159 wyborców z 17 gmin podzielonych na 242 obwody wybierze jednego z pięciu kandydatów na senatorów (zobacz).
 
Drugi okręg z siedzibą w Bielsku-Białej, z numerem 79, obejmuje powiaty cieszyński i żywiecki.
 
Znajdź swój obwód
 
W Bielsku-Białej znajdują się 92 obwody wyborcze, przy czym 30 z nich jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Zamieszkuje je ponad 170 tys. osób, z których 141 086 posiada prawa wyborcze. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o utworzeniu kolejnych sześciu obwodów specjalnych. Będą się one mieściły w: Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych przy ul. Żywieckiej 15 (nr 93), Areszcie Śledczym przy ul. Słowackiego (94), Szpitalu Ogólnym im. dr Edmunda Wojtyły przy ul. Wyspiańskiego (95), Beskidzkim Centrum Onkologii im. Jana Pawła II przy ul. Wyzwolenia (96), Szpitalu Wojewódzkim przy Al. Armii Krajowej (97) oraz Domu Pomocy Społecznej "Dom Nauczyciela" przy Pocztowej (98).

 
Osoby zamieszkujące na stałe w Bielsku-Białej w większości doskonale wiedzą, gdzie mogą oddać głos. Niezorientowani odnajdą siedzibę swojego obwodu tutaj. Dotyczy to szczególnie młodych ludzi, którzy do 9 października skończą 18 lat i tym samym zyskają czynne prawo wyborcze.
 
Wpisz się do spisu wyborców
 
Aby wziąć udział w głosowaniu, niezbędna jest nasza obecność w spisie wyborców. Jeśli będziemy głosować w miejscu stałego zameldowania, to nie mamy się o co martwić, bo „z urzędu” zostajemy wpisani do spisu wyborców sporządzanego dla obwodu głosowania właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Natomiast jeżeli w dniu głosowania będziemy przebywać poza miejscem stałego zameldowania, powinniśmy dopisać się do spisu wyborców w miejscu tymczasowego pobytu. W tym celu do 4 października trzeba złożyć w miejscowym urzędzie gminy wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
 
Poza miejscem zamieszkania mogą głosować także osoby niepełnosprawne. Jest to podyktowane tym, że tylko część lokali w danym okręgu jest przystosowana do ich potrzeb (zobacz, które bielskie lokale są przystosowane). Aby móc zagłosować w innym lokalu na terenie gminy, do 25 września trzeba złożyć w bielskim magistracie odpowiedni wniosek.
 
Wyślij głos pocztą
 
Wyborcy, którzy nie dotrą w dniu głosowania do lokalu (np. osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i powyżej 75 roku życia) będą mogli oddać głos za pośrednictwem pełnomocnika (wzór pełnomocnictwa). Pełnomocnikiem może zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający jej pełnomocnictwa i posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Bielszczanie, którzy nie dotrą do urn i zechcą udzielić komuś pełnomocnictwa, muszą najpóźniej 29 września złożyć odpowiedni wniosek do prezydenta Bielska-Białej.
 
Mogą też skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, czyli za pośrednictwem poczty. W zgłoszeniu, które należy przesłać do bielskiego ratusza do 18 września, wyborca niepełnosprawny może zażądać przesłania mu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a. Najpóźniej na tydzień przed wyborami pracownik urzędu gminy lub listonosz powinien dostarczyć wyborcy pakiet zawierający: kopertę zwrotną, karty do głosowania, kopertę na karty do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, ew. nakładkę Braille'a. Kopertę z wypełnioną zawartością wyborca przesyła na adres komisji obwodowej, do której jest zapisany. Możliwe będzie przekazanie przesyłki listonoszowi, bez konieczności wizyty na poczcie.
 
Z opcji głosowania korespondencyjnego po raz pierwszy mogą skorzystać także osoby mieszkające za granicą. Do 24 września trzebaswoją wolę w tej sprawie zgłosić właściwemu konsulowi. Najpóźniej na 10 dni przed wyborami konsul powinien przesłać wyborcy opisany wyżej pakiet. Chęć tradycyjnego głosowania poza granicami Polski można zgłaszać konsulom do 6 października.
 
Nie stawiaj ptaszków!
 
W niedzielę, 9 października do lokalu wyborczego udajemy się z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość, na którym odnotowano datę urodzenia. Musimy pamiętać, że nasz głos będzie ważny tylko wtedy, jeśli na karcie do głosowania oznaczymy wybranego kandydata krzyżykiem. Zamalowanie lub postawienie „ptaszka” spowoduje unieważnienie głosu. Zarówno w przypadku wyboru do Sejmu, jak i do Senatu stawiamy krzyżyk tylko przy jednym nazwisku.
 
Magdalena Dydo
 
Kalendarium wyborcze
- do 18 września: zgłaszanie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a;
- do 24 września: zgłaszanie konsulowi przez wyborców zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą;
- do 25 września: składanie wniosków przez wyborców niepełnosprawnych o dopisanie ich do spisu w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania; zgłaszanie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania w lokalu wyborczym przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a;
- do 29 września: składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania;
- do 4 października: składanie wniosków przez wyborców przebywających czasowo na obszarze gminy lub wyborców nigdzie niezamieszkałych o dopisanie do spisu wyborców;
- do 6 października: zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą; zgłaszanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o wpisanie do spisów wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach;
- 9 października w godz. 7:00-21:00: głosowanie.

O wyborach parlamentarnych 2011 pisaliśmy:
Spadochroniarze służą prezesowi
Kto brutalizuje polską politykę?