Warning: session_start(): open(/var/lib/php/sessions/sess_t4tkps26iugkkrmn2fh14297c3, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /var/www/vhosts/bielsko.biala.pl/web/bielsko.biala.pl/libs/system/sys_start.php on line 36
Dom Molendy
REKLAMA

Dom Molendy - Kamienica przy ul. Cechowej 18

Architektura Bielska-Białej
ul. Cechowa 18
43-300 Bielsko-Biała
http://

Kamienica przy ul. Cechowej 18, czyli tzw. "Dom Molendy" jest usytuowana na czworobocznej posesji. na zaleczu budynku znajduje się dawny zespół fabryki sukienniczej firmy Molenda, powiązany z sąsiednimi zakładami, znany dziś jako zespół fabryki FINEX.

Dom Molendy, a więc siedziba właściciela, został zbudowany końcem XIX wieku przed 1894 rokiem. Zaś fabryka sukiennicza Molenda została założona w 1850 roku.

"Dom Molendy" to piętrowy dom z sutereną i wysokim parterem. Budynek był pałacem miejskim właściciela fabryki. Wyróżniał się od innych kamienic dachem dwuspadowym pokrytym blachą miedzianą. Kamienica posiada bardzo wyraźne cechy stylowe – historyzm(neorenesans) - o czym daje znać bogaty wystrój fasady. Kamienny rustykowany cokół, portalowe obramienia bram do sieni i do sieni przejazdowej. Stolarka bramy do sieni jest dwuskrzydłowa, płycinowa z dekoracją snycerską, przeszklona z kutymi kratami. W arkadzie nadświetla bramy do sieni przejazdowej znajduje się kuta krata. Sień kamienicy posiada bogaty wystrój architektoniczno-sztukatorski, o charakterze pałacowym. Sufit sieni dzielony jest konstrukcyjnymi belkami gurtowymi, ściany artykułowane pilastrami kompozytowymi, z wyodrębnionym cokołem i podziałami ramowymi. Posadzkę wykonana ze sztucznego kamienia. Na klatkę schodową prowadzą czteroskrzydłowe drzwi z nadświetlem. Warto obehrzeć dwubiegową klatkę schodową. Stopnie schodów są kamienne z metalowymi uchwytami do chodników, zaś balustrada kuta z drewnianą poręczą.

Lokalizacja


Wyświetl większą mapę

Tagi: Dom Molendy, Kamienica ul. Cechowa, ulica Cechowa, zabytki Bielska, architektura Bielska, Finex, Sfera, historyzm

Stronę odwiedzono: 9496 razy.
Aktualizacja: 2011-05-09 14:22:42

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE
Wystąpił błąd

Wystąpił nieoczekiwany problem z serwerem lub błąd systemu!Informacja została zapisana i przesłana do administratora.

Przepraszamy za utrudnienia.