Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Maurycy Rodak wygłosił interpelację dotyczącą Obrony Cywilnej w Bielsku-Białej. Prezydent miasta niesłusznie zbagatelizował temat. Publikujemy wszystkie zadane przez radnego pytania i oczekujemy, że otrzyma komplet odpowiedzi, które zostaną podane do publicznej wiadomości. Ze względu na aktualną sytuację polityczno-militarną w Europie są to kwestie ważne dla każdego z nas.

Jak podkreśla radny Maurycy Rodak, OC jest opisanym w ustawie sposobem na obronę społeczeństwa w okresie kryzysu państwa. Ma na celu ochronę ludności, zakładów pracy, urządzeń użyteczności publicznej i dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny oraz współdziałanie w zwalczaniu i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska.

Radny powołuje się na raport NIK z 2013 roku na temat przygotowania struktur OC do realizacji zadań w okresie wojny i pokoju. Stan funkcjonowania OC na szczeblu samorządów jest według ekspertów bardzo zły. W gminach nie ma szkoleń ludności w zakresie powszechnej samoobrony. Oznacza to, że mieszkańcy nie posiadają podstawowych umiejętności w zakresie zachowania się w sytuacji zagrożenia.

Dlatego radny zadał publicznie prezydentowi Bielska-Białej trzydzieści szczegółowych pytań. Wszystkie dotyczą spraw wynikających z ustawy O powszechnym obowiązku obrony i dlatego, zdaniem radnego, kompetentny urzędnik nie powinien mieć żadnych kłopotów z odpowiedzią.
1/ Dlaczego, wbrew obowiązującym przepisom, w Biuletynie Informacji Publicznej Bielska-Białej nie funkcjonują zakładki informacyjne z zakresu Obrony Cywilnej, ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa publicznego? Czy w najbliższym czasie w BIP zostaną umieszczone poradniki, instrukcje, komunikaty i inne informacje z zakresu Obrony Cywilnej?  

2/ Czy Wydział Zarządzania Kryzysowego rozważa przygotowanie materiałów multimedialnych z zakresu powszechnej samoobrony na temat przeciwdziałania zagrożeniom czasu wojny i pokoju, które mogłyby się znaleźć na stronach Urzędu Miasta? 

3/ Czy terminowo sporządzany jest roczny Plan Obrony Cywilnej i kiedy aktualizowany był wieloletni Plan Obrony Cywilnej? Czy posiada on załącznik funkcjonalny dotyczący Planu Ewakuacji? Czy w opracowaniu i aktualizacji planów partycypuje Wojskowa Komenda Uzupełnień? 

4/ Czy w planach zostały uwzględnione dostawy wody pitnej dla ludności i zakładów przemysłu spożywczego, ochrona produktów żywnościowych, ujęć i urządzeń wodnych na wypadek zagrożenia zniszczeniem oraz czy uwzględniono w nim niezbędne siły do doraźnej pomocy w grzebaniu zmarłych?

5/ Czy w Bielsku-Białej został opracowany Plan Ochrony Zabytków? Czy plan jest zgodny z wytycznymi rozporządzenia Ministra Kultury z 25 sierpnia 2004 r. w sprawie organizacji i sposobu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych?

6/ Czy istnieje wykaz instytucji państwowych, przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych oraz społecznych organizacji ratowniczych, przewidzianych do prowadzenia przygotowań i realizacji przedsięwzięć w zakresie Obrony Cywilnej? Kiedy taki wykaz był aktualizowany?

7/ W jaki sposób kontroluje i monitoruje się organy administracji publicznej oraz przedsiębiorców w zakresie przygotowania do realizacji zadań Obrony Cywilnej? Czy instytucje te sporządzają własne Plany Obrony Cywilnej?

8/ Jak Szef Obrony Cywilnej Bielska-Białej realizuje zadania niezbędne dla zapewnienia sprawnej współpracy formacji Obrony Cywilnej z innymi służbami, w tym jednostkami ochotniczej straży pożarnej i służbami sanitarno-epidemiologicznymi, do prowadzenia akcji ratunkowych oraz likwidacji skutków klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska?

9/ Kiedy została sporządzona baza danych budowli schronów i ukryć, które mogą zostać wykorzystane w przypadku powstania zagrożeń dla ludzi, a także baza urządzeń specjalnych Obrony Cywilnej? Jak często dokonywany jest przegląd tych budowli i urządzeń?

10/ Czy została sporządzona baza danych środków transportowych oraz miejsc bytowania niezbędnych do prowadzenia ewakuacji ludności?

11/ Czy system alarmowania ludności przeszedł niezbędne modernizacje z wykorzystaniem publicznych oraz niepublicznych sieci IP, radiotelefonów cyfrowych, cyfrowej transmisji danych oraz syren elektronicznych i cyfrowych?

12/ W jaki sposób prowadzona jest edukacja wśród mieszkańców Bielska-Białej w związku z funkcjonowaniem od 2013 roku nowych rodzajów alarmów i sygnałów alarmowych oraz komunikatów ostrzegawczych?

13/ Jaki odsetek mieszkańców Bielska-Białej jest objętych systemem ostrzegania i alarmowania?

14/ Z którymi lokalnymi stacjami telewizyjnymi i radiowymi zostały podpisane porozumienia w sprawie przekazywania informacji w zakresie ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach z uwzględnieniem zasad postępowania po ogłoszeniu sygnałów alarmowych?

15/ Czy w Bielsku-Białej istnieją formacje Obrony Cywilnej? Jeśli tak, to ile ich jest? Proszę o rozróżnienie formacji zakładowych oraz gminnych, ile jest formacji ratownictwa ogólnego, a ile do zadań specjalnych? Proszę o podanie stanów osobowych poszczególnych formacji.

16/ Kiedy ostatnio była prowadzona weryfikacja istniejących formacji Obrony Cywilnej oraz sprawdzenie aktualności kart przydziałów mobilizacyjno-organizacyjnych? Jak wygląda stan kadry instruktorów OC?

17/ Czy w Bielsku-Białej odbywają się szkolenia na instruktorów OC? Kiedy odbyło się ostatnie takie szkolenie?  

18/ Jakie w ostatnich 5 latach zostały podjęte działania w celu realizacji szkoleń i ćwiczeń z zakresu Obrony Cywilnej i powszechnej samoobrony, które wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 28 września 1993 roku w sprawie powszechnej samoobrony ludności? Ile odbyło się ćwiczeń struktur i organów OC w celu weryfikacji procedur i zasad postępowania na wypadek zagrożeń?

19/ Czy w powyższym zakresie przeprowadzono szkolenia kierowników zakładów pracy oraz dyrektorów i kierowników placówek oświatowych?

20/ Ile w ostatnich 5 latach zostało przeprowadzonych szkoleń ludności z zakresu powszechnej samoobrony? W jakiej formie były przeprowadzone i jaki procent mieszkańców Bielska-Białej objęły?

21/ Czy Szef Obrony Cywilnej Bielska-Białej w ostatnich latach brał udział w nasłuchu radiowym w ramach treningu systemu powszechnego ostrzegania wojsk oraz ludności cywilnej?

22/ Czy zostały przeprowadzone rozmowy z organizacjami pozarządowymi zarejestrowanymi w Bielsku-Białej odnośnie wykorzystania ich do realizacji zadań z zakresu Obrony Cywilnej? Jeśli tak, to proszę o wykaz tych organizacji i wyniki tych konsultacji.

23/ Ile jest obecnie w Bielsku-Białej magazynów gminnych i zakładowych OC? Jakiego rodzaju mienie i w jakiej ilości jest w nich zmagazynowane?

24/ Czy jest prowadzona cykliczna inwentaryzacja i konserwacja zasobów materiałowych i sprzętowych Obrony Cywilnej? W jaki sposób wycofywany jest sprzęt przestarzały i nieprzydatny?

25/ Czy w miejsce wycofywanego mienia pozyskuje się środki techniczne, umundurowanie niezbędne do realizacji zadań OC w oparciu o obowiązujące normatywy? Czy przy pozyskiwaniu sprzętu uwzględnia się specyfikę zagrożeń lokalnych? 

26/ Kiedy została przeprowadzona inwentaryzacja oraz sprawdzenie poprawności funkcjonowania systemów awaryjnego zasilania energią oraz urządzeń zaopatrzenia w wodę w warunkach specjalnych? Czy aktualna ewidencja sprzętu Obrony Cywilnej została zsynchronizowana z bazą Szefa OC Województwa?

27/ Czy w Bielsku-Białej zostały wdrożone i funkcjonują aplikacje informatyczne typu: „e-CZK”, „CAR”, „SIOS” i „SRSA”, „ARCUS-2005”?

28/ Czy do 13 lutego br. została przekazana do WBiZK ŚUW ocena stanu przygotowań Obrony Cywilnej za 2014 rok, ze szczególnym uwzględnieniem wykazu instytucji państwowych, przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych oraz społecznych organizacji ratowniczych, przewidzianych do prowadzenia przygotowań i realizacji przedsięwzięć w zakresie Obrony Cywilnej wraz z wykazem zmian w stosunku do poprzednich lat sprawozdawczych?  

29/ Czy Wydział Zarządzania Kryzysowego występował w ostatnich latach do władz miasta o zwiększenie środków budżetowych na poprawę funkcjonowania Obrony Cywilnej w Bielsku-Białej? Jeśli tak, to o jakie kwoty się zwracał? Czy Pan Prezydent widzi w przyszłości potrzebę wydzielenia większych środków z budżetu miasta na cele OC?

30/ Czy mając świadomość niedoskonałości obecnego stanu prawnego w zakresie przepisów regulujących zasady funkcjonowania systemu Obrony Cywilnej w Polsce, władze Bielska-Białej przekazują swoje doświadczenia i uwagi Szefowi Obrony Cywilnej Kraju oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych w celu wypracowania nowej ustawy o ochronie ludności? Jeśli tak, to gdzie można się zapoznać z tymi wnioskami?

xxx

Liczymy, że żadne z pytań radnego nie pozostanie bez odpowiedzi. Problem dotyczy naszego życia, zdrowia i mienia. Powoływanie się na ochronę tajemnicy państwowej możliwe jest wyłącznie w przypadkach uzasadnionych ustawą. W następnej kolejności radny planuje interpelację w sprawie lokalizacji wszystkich schronów na terenie miasta. Mieszkańcy mają prawo do wiedzy o miejscach, gdzie mogą się schronić w sytuacjach kryzysowych (por. nasz artykuł Panie, którędy do schronu?).

Robert Kowal