W bielskiej bibliotece pedagogicznej odbyło się wczoraj podsumowanie konkursu fotograficzno-multimedialnego dla młodzieży pt. „Dzieła Karola Korna w obiektywie”. Wydarzenie to zamknęło bogaty program obchodów 110. rocznicy śmierci tego znakomitego architekta.

Konkurs „Dzieła Karola Korna w obiektywie” zorganizowała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej wraz z Zespołem Szkół Technicznych i Handlowych we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bielsku-Białej. Jego celem było upamiętnienie postaci Karola Korna oraz zapoznanie uczniów z jego działalnością. Wpłynęło 95 zdjęć i osiem prezentacji multimedialnych, spośród których jurorzy wybrali 15 najlepszych.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli Malwina Chrobak z SP nr 6 (najlepsze zdjęcie: „Komunalna Kasa Oszczędności”) i Dawid Charewicz z SP nr 36 (najlepsza prezentacja). Wyróżnienie za prezentację otrzymał Andrzej Gomółka z SP nr 36.

W kategorii gimnazjów nagrody otrzymali Zofia Majewska z Gimnazjum nr 4 (najlepsze zdjęcie: „Światłocień”) oraz Marcin Lachowicz z Gimnazjum nr 9 (najlepsza prezentacja). Wyróżnienie za zdjęcie pt. „Poczta Polska” odebrała Paulina Hoffman z Gimnazjum nr 4.

Wśród szkół średnich pierwsze miejsce zajęła Sylwia Pietraszko z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych za zdjęcie pt. „Dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim”. Drugi był Filip Tlałka z V LO ze zdjęciem „Hotel Royal w Krakowie”, na trzecim miejscu znalazła się Klaudia Danel z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych z fotografią „Tam na górze”.

Wyróżnienia w kategorii szkół średnich odebrali: Michał Michalski z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych („Detal”), Filip Tlałka z V LO („Fragment Starej Warzelni w Browarze Żywiec”), Klaudia Danel z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych („Na krawędzi”), Karolina Mrowiec z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych („Kościół w Kozach”) oraz Patrycja Wala z Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima („Architekt o wielu obliczach”). W tej kategorii wyróżnienie za najlepszą prezentację otrzymał Filip Tlałka z V LO.

Wśród zaproszonych gości obecni byli dyrektorzy bielskich szkół oraz Jan Solich, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej. Ceremonię wręczania nagród poprzedził krótki wykład dr Jacka Proszyka, przybliżający postać wybitnego architekta. Z kolei Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej podziękowała władzom miasta za ufundowanie nagród i zapowiedziała, że wyróżnione prace zostaną wystawione w siedzibie gminy żydowskiej oraz zaprezentowane w okolicznościowej broszurze.

Sympatyczne spotkanie zakończyła krótka prelekcja Doroty Wiewióry na temat Chanuki, żydowskiego święta, które w tym roku obchodzone jest 25 grudnia. Jedną z chanukowych tradycji jest spożywanie pączków. Przysmaki te pojawiły się pod koniec wczorajszej uroczystości w formie poczęstunku od organizatorów. Główne uroczystości z okazji 110. rocznicy śmierci Karola Korna miały miejsce w październiku, o czym pisaliśmy w artykule Śladami wielkiego budowniczego miasta.

MCI