Dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych z 27 maja 1990 roku lokalne stowarzyszenie Niezależni.BB przyznaje tytuł „Samorządowiec Podbeskidzia”. Znamy listę nominowanych do nagrody. Nazwisko laureata poznamy w najbliższy piątek na uroczystej gali.

Laureata wybierze Kapituła złożona m.in. z byłych prezydentów Bielska-Białej i wojewodów bielskich. Nazwisko laureata poznamy na uroczystej gali 2 czerwca o godz. 17.00 w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Wręczenia nagrody dokona gość honorowy uroczystości, poseł do Parlamentu Europejskiego Kazimierz M. Ujazdowski (o szczegółach tego wydarzenia informowaliśmy w artykule Samorządowiec z największym autorytetem).

W drugiej części spotkania odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem europosła Ujazdowskiego, burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, dr. Janusza Okrzesika - przewodniczącego rady programowej Niezależnych.BB oraz dr. Adama Żabki z Wyższej Szkoły Finansów i Prawa, eksperta w dziedzinie finansów samorządowych. Temat panelu to „Jakich zmian potrzebuje samorząd?”.

Lista nominowanych do tytułu „Samorządowiec Podbeskidzia”

Maciej Bieniek - za udane połączenie szacunku do tradycji z otwarciem na nowoczesny świat.
Od 15 lat sołtys Ochab. Wybrany Sołtysem Roku 2011 w plebiscycie Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, inicjator tradycyjnych zawodów Ochabskie Papaje. Sołectwo Ochaby jako jedno z pierwszych sołectw uruchomiło swoja stronę internetową, nawiązało też kontakty międzynarodowe z miejscowościami z Czech i Słowacji.

Marian Błachut - za pokazanie, że samorząd może być nowoczesny.
Od trzech kadencji burmistrz Czechowic-Dziedzic. Twórca i lider stowarzyszenia lokalnego Nowa Inicjatywa. Z sukcesami wdraża w swoim mieście nowoczesne rozwiązania informatyczne, zarówno w zarządzaniu, jak i w usługach publicznych. W czechowickich autobusach od tego roku będzie można płacić kartą i naładować komórki. Bronił szkolnictwa średniego w swoim mieście, deklarując nawet chęć przejęcia szkół od powiatu bielskiego.

Joanna Kostecka - jako przypomnienie, że samorząd to nie sam urząd.
Od 2015 roku szefuje Radzie Osiedla Bielsko-Południe. Jest to pierwsza kadencja rad dzielnic w Bielsku-Białej wybrana w bezpośrednich wyborach przez mieszkańców. Ubiegłej zimy zainicjowała powstanie Koalicji Antysmogowej w Bielsku-Białej, skupiając wiele stowarzyszeń i organizacji w walce ze smogiem.

Radosław Ostałkiewicz - jako dowód, że samorząd jest także dla młodych.
W ostatnich wyborach został wójtem Jaworza. Jest także przewodniczącym zarządu Beskidzkiego Związku Gminno-Powiatowego. Mimo młodego wieku, zdążył być już wicewójtem w Jaworzu i obronić doktorat. Odmówił przyjęcia podwyżki pensji zaproponowanej przez radnych. Umiejętnie korzysta z nowoczesnych mediów w komunikacji z mieszkańcami.

***

Nasz portal objął patronat medialny nad uroczystością. Organizatorzy informują, że wszyscy zainteresowani udziałem w spotkaniu i dyskusji, którzy nie otrzymali zaproszenia, mogą zgłosić chęć uczestnictwa na adres: stowarzyszenie@niezalezni-bb.pl.

bb

Na zdjęciu: nagroda dla „Samorządowca Podbeskidzia” (witraż wykonany specjalnie na tę okazję).