Podczas gali, która odbyła się w piątek w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej, poznaliśmy laureata nagrody „Samorządowiec Podbeskidzia 2017”. Został nim dr Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza. Nagrodę wręczył gość honorowy wydarzenia, poseł do Parlamentu Europejskiego Kazimierz M. Ujazdowski.

Nagroda, której inicjatorem jest stowarzyszenie Niezależni.BB od tego roku nosi imię Marty Garapich. Sędzia Marta Garapich po zwycięstwie Solidarności w 1989 roku pełniła w województwie bielskim funkcję pełnomocnika rządu do spraw reformy samorządowej. Była też pierwszym laureatem nagrody „Samorządowiec Podbeskidzia”.

Cicha bohaterka

Sylwetkę patronki przypomniał Mirosław Styczeń, były wojewoda bielski i poseł na Sejm RP, który w początkowym okresie transformacji ustrojowej należał do jej bliskich współpracowników. - Znakomicie się w tej roli sprawdziła - tak były wojewoda bielski wspominał zmarłą przed rokiem Martę Garapich. - Była dla mnie cichym bohaterem polskiej niepodległości. Bardzo skromna osoba o znakomitym paradygmacie osobistym, nieskłonna do konfabulacji i koloryzowania - mówił Mirosław Styczeń, jeden z członków kapituły przyznającej nagrodę (w skład Kapituły Nagrody wchodzą m.in. byli prezydenci Bielska-Białej i b. wojewodowie bielscy).

Prezentacji nominowanych dokonał dr Janusz Okrzesik, przewodniczący Rady Programowej Niezależnych.BB. Wśród wyróżnionych nominacjami znaleźli się sołtys Ochab Maciej Bieniek, burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, przewodnicząca Rady Osiedla Bielsko-Południe Joanna Kostecka oraz wójt Jaworza dr Radosław Ostałkiewicz (o nominowanych szczegółowo pisaliśmy w artykule Cztery silne kandydatury do tytułu).

Nagroda dla mieszkańców

Nazwisko zwycięzcy ogłosił mec. Andrzej Sikora, były wojewoda bielski i poseł na Sejm RP, przewodniczący Kapituły Nagrody. Nagrodę, specjalnie wykonany witraż, otrzymał dr Radosław Ostałkiewicz. Wójt Jaworza, przyjmując ją z rąk eurodeputowanego Kazimierza M. Ujazdowskiego, nie krył wzruszenia.

 - Dzisiejsze wydarzenie jest dla mnie nie tylko wielkim honorem, ale i olbrzymim zaskoczeniem - skomentował później wójt Jaworza na swojej stronie w Fb. - Tytuł „Samorządowiec Podbeskidzia 2017” to tak naprawdę nagroda dla Gminy Jaworze i wszystkich jej mieszkańców - podkreślił laureat.

W uzasadnieniu nominacji dla dr. Radosława Ostałkiewicza czytamy: „W ostatnich wyborach został wójtem Jaworza. Jest także przewodniczącym zarządu Beskidzkiego Związku Gminno-Powiatowego. Mimo młodego wieku, zdążył być już wicewójtem w Jaworzu i obronić doktorat. Odmówił przyjęcia podwyżki pensji zaproponowanej przez radnych. Umiejętnie korzysta z nowoczesnych mediów w komunikacji z mieszkańcami”.

W uznaniu szczególnych osiągnięć

Na zakończenie uroczystości odbyła się debata z udziałem zaproszonych gości. Wzięli w niej udział m.in. eurodeputowany Kazimierz M. Ujazdowski, dr Janusz Okrzesik z Niezależnych.BB i burmistrz Czechowic-Dziedzic. Marian Błachut. Temat panelu było pytanie: „Jakich zmian potrzebuje samorząd?”.

Nagroda „Samorządowiec Podbeskidzia” ma na celu upamiętnienie pierwszych wyborów samorządowych z 27 maja 1990 roku. Wyróżnienie to przyznawane jest corocznie w uznaniu szczególnych osiągnięć. Laureatami nagrody są samorządowcy z naszego regionu, którzy w swoim środowisku cieszą się autorytetem i szacunkiem.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował portal bielsko.biala.pl. W najbliższym czasie opublikujemy obszerną rozmowę z dr Kazimierzem M. Ujazdowskim, w której b. minister kultury i b. wiceprezes PiS odnosi się m.in. do obecnych zagrożeń dla idei samorządności.

Maciej Chrobak

Na zdjęciu tytułowym stoją od lewej: Kazimierz M. Ujazdowski, mec. Andrzej Sikora, dr Radosław Ostałkiewicz.