W związku z obecną i prognozowaną falą opadów w miejskim magazynie przeciwpowodziowym przy ul. Krakowskiej wypełniono piaskiem 700 worków. Zdaniem synoptyków, w najbliższych godzinach w Bielsku-Białej spadnie nawet 50 mm deszczu. Biała już wczoraj w godzinach popołudniowych przekroczyła stan ostrzegawczy na wodowskazie w Mikuszowicach.

W miniony weekend w ciągu zaledwie kilku godzin poziom Białej w Mikuszowicach wzrósł o ponad pół metra i ze strefy stanów średnich o kilka centymetrów przekroczył stan ostrzegawczy (170 cm). Według synoptyków, bardzo intensywne ulewy występować będą w regionie do jutra. Gotowość do działania meldują służby komunalne wraz z wydziałem zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego. Przygotowano worki z piaskiem.

Nie ma amfibii

W narzędzia do walki z żywiołem wyposażony jest tzw. miejski magazyn przeciwpowodziowy, który znajduje się na terenie spółki SUEZ przy ul. Krakowskiej. W razie potrzeby worki z piaskiem będzie można odebrać w każdej chwili. - Oddelegowany pracownik gwarantuje dostęp do materiałów o każdej porze dnia i nocy - zapewnia Tadeusz Januchta, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

W magazynie do dyspozycji jest m.in. 20 ton piasku i 3 tys. worków. Nie ma sprzętu ciężkiego, ale ten może być w każdej chwili skierowany do zagrożonego rejonu z poszczególnych jednostek miejskich, np. spółki Aqua. - Nie dysponujemy również amfibiami, które przydają się w dolnych biegach rzek. W naszym regionie nie ma ryzyka zalewu wody na dużych przestrzeniach. Wezbranie wód w korytach rzek występuje tutaj gwałtownie i równie szybko opada - wyjaśnia urzędnik.

Worki z piaskiem

O działania przeciwpowodziowe zapytaliśmy również w wydziale zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego, którym kieruje b. komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Adam Caputa. - Worki z piaskiem pobrane zostały z magazynu przeciwpowodziowego już w weekend. Mamy ich już 700 - przyznaje urzędnik.

Caputa doskonale pamięta powódź, jaka nawiedziła nasz region w latach 2010 i 2014, gdyż osobiście kierował wtedy działaniami bielskich strażaków. Jakie są procedury w przypadku ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego? - System zarządzania kryzysowego działa całodobowo. Po zamknięciu Urzędu Miejskiego za ostrzeganie mieszkańców odpowiada Straż Miejska. W razie powodzi w budynku PSP powstaje centrum dowodzenia - tłumaczy naczelnik.

Wyjątkowo mokry wrzesień

Czy w najbliższym czasie konieczne będzie ogłoszenie pogotowia powodziowego? Sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna, a prognozy synoptyków zmieniają się praktycznie z każdą godziną. Jeszcze dwa dni temu meteorolodzy zapowiadali, że przez trzy dni na Podbeskidziu może spaść ponad 100 mm deszczu, ale dziś wiadomo, że tak źle nie będzie (najnowsze prognozy mówią o ok. 60 mm).

Jak wynika z danych udostępnionych portalowi w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach, tylko od 1 do 19 września w Bielsku-Białej spadło ponad 227 mm deszczu (1 mm opadu oznacza 1 litr wody na 1 m kw. powierzchni). To rekordowy wynik, gdyż wieloletnia średnia suma opadów we wrześniu dla naszego miasta (z lat 1981-2010) wynosi 95,4 mm.

Bartłomiej Kawalec

Aktualizacja godz. 8.00. Dzisiejszej nocy IMGW podwyższył ostrzeżenie hydrologiczne dla naszego regionu do trzeciego, najwyższego stopnia. Równocześnie synoptycy zwiększyli prognozowaną dobową sumę opadów dla Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Lokalnie w ciągu najbliższej doby spaść może ok. 50 mm deszczu (wcześniejsze prognozy mówiły o ok. 30 mm).

Aktualizacja godz. 19.15. Decyzją prezydenta Bielska-Białej w mieście wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe, o czym szczegółowo informujemy w artykule Jest pogotowie przeciwpowodziowe - foto.