Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się nowa Bielska Zadymka Jazzowa. Osiem dni muzyki, ponad 20 wydarzeń, trzy gale (jazzu bielskiego, polskiego i światowego). W bezpłatnym koncercie na jubileusz wystąpią trzy pokolenia bielskich artystów, łącznie kilkadziesiąt osób!

Najnowsza edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej odbędzie się w dniach 18-25 lutego 2018. Festiwal obchodzi dwudziestolecie i z okazji jubileuszu będzie specjalny program. Każdego roku organizatorzy Zadymki walczą o pieniądze sponsorów, a przygotowanie programowe kolejnej edycji trwa co najmniej sześć miesięcy. Od kilku lat budżet festiwalu utrzymuje się w granicach 1 mln zł, głównie dzięki wsparciu Grupy Lotos.

Rozpoczynają kariery w Bielsku-Białej

Dwudziesta Zadymka rozpocznie się od wielkiej gali bielskiego jazzu w klubie Klimat. W otwartym koncercie pod patronatem Prezydenta Bielska-Białej wystąpią trzy pokolenia bielskich artystów. Gospodarzem wieczoru będzie Andrzej Zubek, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, a obok niego staną Krzysztof Maciejowski i Łukasz Golec oraz ich muzykujące dzieci. Będą m.in. Beata Przybytek oraz Sabina i Wojciech Myrczkowie.

Laureaci dotychczasowych zadymkowych konkursów dla młodych talentów opowiedzą o karierze, która rozpoczęła się w Bielsku-Białej. Europejską gwiazdą wypromowaną dzięki bielskiemu festiwalowi jest m.in. Maciej Obara, który nagrywa dziś dla ECM, jednej z największych wytwórni płytowych świata. Podczas gali polskiego jazzu wystąpi Leszek Możdżer z zespołem w repertuarze sporządzonym na Zadymkę.

W schronisku na Szyndzielni wystąpi jedna z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich grup muzycznych - Kapela Ze Wsi Warszawa. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje polskiej muzyki tradycyjnej. Artyści byli wielokrotnie nagradzani, m.in. nagrodą Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. Trzykrotnie otrzymali „Fryderyka”.

W prestiżowych stacjach telewizyjnych

Wszystkie koncerty - oprócz jednego - odbędą się w bielskich salach. Na jedyny wieczór poza Bielskiem-Białą Zadymka zaprasza do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, która dysponuje jedną z najnowocześniejszych i najlepszych sal koncertowych świata. Z orkiestrą wystąpi Kurt Elling, który według The New York Timesa jest jednym z najwybitniejszych wokalistów naszych czasów. Występ podczas finału jubileuszowej Bielskiej Zadymki Jazzowej będzie jedynym koncertem artysty w naszym kraju.  

- W ciągu minionych dwudziestu lat daliśmy się dobrze poznać największym agencjom na świecie. Artyści oraz branżowe magazyny zaliczają Zadymkę do najlepszych festiwali w Europie. Także dzięki transmisjom w prestiżowych stacjach telewizyjnych jesteśmy rozpoznawalną marką na wszystkich kontynentach - podkreśla Jerzy Batycki, dyrektor Lotos Jazz Festival - Bielskiej Zadymki Jazzowej.  

Zza oceanu na jubileuszową Zadymkę przejadą ponadto Joey DeFrancesco, Alex Han, Monty Alexander oraz Avishai Cohen, a z Francji wirtuoz skrzypiec Jean Luc Ponty. Bilety na koncerty do nabycia przez www.zadymka.pl oraz w biurze festiwalowym przy ul. Mostowej 5. Program 20. Zadymki znajdziesz TUTAJ. Sylwetki wszystkich wykonawców prezentujemy TUTAJ.

Portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym Lotos Jazz Festival - Bielskiej Zadymki Jazzowej.

rok