Stanisław Pięta, Jarosław Klimaszewski, Rafał Muchacki, a może Małgorzata Zarębska? Kto jest obecnie najpopularniejszym politykiem w Bielsku-Białej? Portal bielsko.biala.pl przygotował sondaż zaufania do osób publicznych, w którym liczą się nie tylko preferencje polityczne bielszczan, ale także osobiste sympatie głosujących. Nie można wykluczyć, że wyniki badania okażą się przydatne przy sporządzaniu list wyborczych w zbliżających się wyborach samorządowych.

Aby wziąć udział w naszym sondażu, wystarczy kliknąć przycisk głosowania pod zdjęciem danego kandydata. Głosowanie potrwa do 13 kwietnia 2018 (godz. 12.00). Po upływie tego terminu przeliczymy głosy i ogłosimy oficjalne wyniki naszego sondażu. Głosowanie jest anonimowe, przy czym każdy może oddać tylko jeden głos.

Lista polityków w kolejności alfabetycznej:

Janusz Buzek - 41 lat. Od 2003 roku prowadzi własną działalność gospodarczą, doradca przedsiębiorstw. W latach 2010-14 radny sejmiku śląskiego z okręgu bielskiego z listy PO. Wiceprzewodniczący bielskiego okręgu partii Porozumienie. Autor bloga „O wspólnocie”, podejmującego tematykę społeczną. Organizator licznych debat publicznych. Zasiada w Radzie Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż niosącej praktyczną pomoc osobom pokrzywdzonym i zagrożonym wykluczeniem. Mąż Ady, tata Karoli i Jeremiasza. Główne hobby - czytanie, narty w Beskidach.

Przemysław Drabek - 39 lat. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, od ponad 12 lat zaangażowany zawodowo w życie miasta i sprawy mieszkańców. Obecnie pracuje na stanowisku dyrektora ds. rozwoju w spółce Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki oraz zasiada w radzie nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pomysłodawca karty „Rodzina+”, promuje rozwój polityki senioralnej, wspiera działania na rzecz sportu dzieci i młodzieży oraz organizację pozarządowe. Aktywny członek rady społecznej Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego oraz rady społecznej Szpitala Wojewódzkiego. Cztery lata temu z ramienia PiS ubiegał się o fotel prezydenta Bielska-Białej, uzyskując aż 12 477 głosów mieszkańców miasta. Żonaty, aktywny uczestnik imprez sportowych nie tylko jako kibic, ale również zawodnik.

Bronisław Foltyn - 44 lata. Przedsiębiorca, bielszczanin, studiował informatykę oraz marketing i zarządzanie, prowadzi działalność gospodarczą w branży telekomunikacyjnej oraz gastronomicznej. Od 18 lat aktywnie działa na rzecz propagowania wolnego rynku. W latach 2001-2004 prezes Unii Polityki Realnej w Bielsku-Białej, założyciel Bielskiego Oddziału Stowarzyszenia KoLiber, szef sztabu wyborczego Janusza Korwina-Mikke w wyborach parlamentarnych w 2004 roku. W 2005 i 2007 roku kandydował w wyborach parlamentarnych z list PO, w 2014 roku działał na rzecz referendum ws. likwidacji Straży Miejskiej (zebrano ponad 16 tys. podpisów). Od 2015 roku pełni funkcję prezesa partii KORWIN, a następnie Wolność w naszym regionie. Jest założycielem Fundacji Stojałowskiego.

Przemysław Kamiński - 35 lat. Posiada wykształcenie wyższe w zakresu zarządzania przedsiębiorstwem oraz bankowości i finansów międzynarodowych. Ukończył studia podyplomowe prawa gospodarczego i handlowego na Uniwersytecie Śląskim oraz rachunkowości i controllingu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a także Akademię Coachingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Posiada szerokie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania i nadzoru spółek kapitałowych. W latach 2010-15 radny Rady Miejskiej Bielska-Białej. Od marca 2015 roku zastępca prezydenta Jacka Krywulta. Pełni bezpośredni nadzór nad ośmioma wydziałami Urzędu Miejskiego, a także nadzoruje czternaście jednostek miejskich, w tym pomoc społeczną i Beskidzkie Centrum Onkologii-Szpital Miejski w Bielsku-Białej.

Jarosław Klimaszewski - 48 lat. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Śląskim oraz ekonomii w Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Prywatnie mąż Ewy, tata Karoliny, Kuby i Ryśka. Od dziesięciu lat prezes Bezalin S.A. w Bielsku-Białej. Szef bielskiej Platformy Obywatelskiej. Od 2006 roku zasiada w Radzie Miejskiej w Bielsku-Białej jako jej przewodniczący. Pełni funkcję przewodniczącego zespołu weryfikacyjnego ds. Budżetu Obywatelskiego. Członek OSP Stare Bielsko, odznaczony srebrną odznaką za zasługi dla pożarnictwa, Honorowy Członek Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, członek bielskiej Rady Pożytku Publicznego. Za współpracę z seniorami odznaczony złotą odznaką Zasłużony dla Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Od maja 2017 prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Rafał Muchacki - 63 lata. Specjalista II stopnia w zakresie chirurgii onkologicznej, w 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Od 1998 roku był dyrektorem Szpitala Onkologicznego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, tworząc jeden z osiemnastu pełnoprofilowych ośrodków onkologicznych w Polsce. Konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej dla województwa śląskiego, w dalszym ciągu aktywny zawodowo w BCO-SM. W latach 2005-07 poseł na Sejm, a następnie senator  RP (2007-15). Był przewodniczącym senackiej komisji zdrowia. W trakcie pracy parlamentarnej pozyskał sprzęt warty kilkadziesiąt milionów złotych na rzecz BCO-SM.

Janusz Okrzesik - 54 lata. Doktor nauk politycznych, zawodowo związany z Akademią Ignatianum w Krakowie. Działał w opozycji antykomunistycznej, w latach 1989-2001 poseł, a następnie senator RP (m.in. z listy Unii Wolności). Czterokrotnie wybierany do Rady Miejskiej w Bielsku-Białej (m.in. z listy PO). Był prezesem TS Podbeskidzie, jest współautorem największych sukcesów klubu - awansu klubu do ekstraklasy oraz półfinału Pucharu Polski. Cztery lata temu z listy Niezależnych.BB wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich w Bielsku-Białej, uzyskując 23,32 proc. głosów bielszczan. W decydującym starciu przegrał z Jackiem Krywultem (40,12 proc. głosów).

Stanisław Pięta - 47 lat. Żonaty, jedno dziecko. Z wykształcenia prawnik, nauczyciel, obecnie poseł na Sejm RP. Wiceprzewodniczący Komisji Ustawodawczej i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, członek Komisji Śledczej ds. Amber Gold, Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Wiceprzewodniczący Parlamentarnej Grupy Polsko-Ukraińskiej. Współorganizator Beskidzkiej Inicjatywy Strzeleckiej 2020. Miłośnik wędrówek górskich i książek historycznych, współwłaściciel kotki Stefci.

Małgorzata Zarębska - 41 lat. Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie nauka o polityce, prywatnie mama trójki dzieci. Od 2005 roku wykładowca akademicki. Prowadzi również działalność prywatną, jest właścicielką agencji public relations ForcePR. W wyborach samorządowych w 2014 roku wybrana do Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, gdzie reprezentuje stowarzyszenie NIezależni.BB, którego jest również prezesem. Autorka ponad sześćdziesięciu interpelacji, pomysłodawca i organizator akcji charytatywnych, aktywna uczestniczka życia społecznego. Członek i jeden z założycieli Koalicji Antysmogowej, autorka akcji banerowej pt. Ty trujesz kominem my chorujemy na raka.

xxx

W sondażu biorą udział wyłącznie ci politycy, którzy wyrazili zgodę na udział w naszym badaniu. Portal bielsko.biala.pl nie wyklucza w najbliższej przyszłości kolejnego sondażu z udziałem większej liczby polityków związanych z naszym miastem. 

Aktualizacja, 13 kwietnia godz. 12.01. Zakończyliśmy głosowanie w naszym sondażu. Wszystkie głosy złożone po godz. 12.00 będą nieważne. Ranking popularności bielskich polityków publikujemy TUTAJ.